Na živý betlém, půlnoční mši i maškarní besídku se mohou těšit v době vánočních svátků lidé z Miroslavi. Už potřinácté zazní na Štěpána ve znojemském chrámu svatého Mikuláše vánoční koncert Cimbálové muziky Antonína Stehlíka. Svátky zakončí vystoupení Znojemského komorního orchestru a Chrámových sborů od svatého Kříže v Dominikánském klášteře. Přístupná bude i Muchova Slovanská epopej v Moravském Krumlově.

„Kromě tradičních akcí, které město v době vánočních svátků nabízí, bude celý den pro pohybu milovné lidi otevřeno venkovní kluziště. Bruslení začíná od deseti hodin dopoledne, zavíráme v deset večer. Pouze na Štědrý den a Silvestra se zavírá už ve dvě hodiny odpoledne,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

O půlnočních mších budou kostely a chrámy ve všech obcích i městech na Znojemsku tradičně otevřené pro všechny zájemce. Chrám svatého Mikuláše ve Znojmě nabízí dvě bohoslužby: pro děti a starší generaci ve tři hodiny odpoledne a tradiční půlnoční mši.

Už potřinácté zazní na Štěpána v Mikulášském kostele vánoční koncert Cimbálové muziky Antonína Stehlíka. „Každý rok se na koncert moc těšíme. Objevili jsme nové koledy, které zahrajeme. Samozřejmě přidáme i osvědčené, dobře známé vánoční písně a skladby. Chrám je vždycky zaplněný a je příjemné společně s hosty chrámu vnímat sváteční atmosféru,“ řekl primáš Jiří Ludvík.

Vyhánění oveček je obnovenou tradicí ve Vratěníně. „Na Štědrý den v osm hodin večer se lidé z obce sejdou na návsi. Společně zpíváme vánoční koledy a potom projdeme celou vsí,“ popsal starosta Martin Kincl.

V průvodu opět zazní cinkot zvonečků a pro zahřátí se bude podávat svařené víno. „Pak v kostele začne vánoční mše svatá. Vyhánění oveček bylo tradiční akcí, která skončila v padesátých letech. Před čtrnácti lety jsme se pokusili ji obnovit. Pořádáme ji dodnes každý rok,“ přiblížil Kincl.

Betlémské světlo přivítají již zítra ve Znojmě. Průvod vychází tradičně z Horního parku po sedmnácté hodině. V Miroslavi zahoří betlémské světlo o den později. „Na Štědrý den v devět hodin ráno přivítáme betlémské světlo na radnici. V deset hodin večer se pak sejdeme v kostele při mši,“ informoval místostarosta města Roman Volf. Na neděli osmadvacátého si miroslavské děti připravily živý betlém.

Tradičnímu schématu vánočních svátků zůstala věrná moravskokrumlovská radnice. V kostele Všech svatých zazpívá pěvecký sbor Karla Němečka. Své brány na Štěpána otevře i Muchova Slovanská epopej.

Ochuzeni o oblíbený pohyblivý betlém na Hradišti zůstávají všichni jeho obdivovatelé. Sestry Boromejky, kterým nejoblíbenější betlém ve Znojmě patří, jej při svém odchodu z kláštera odvezly. Umístily jej do domova důchodců v Moravských Budějovicích. Betlém byl na Hradišti od roku 1958, kdy se sestry do kláštera Řádu Křížovníků nastěhovaly.