Svatomartinská vína jsou první vína daného ročníku, která zrála jen velmi krátkou dobu. Mohou být vyrobena z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát Moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Svatomartinská vína mohou být bílá, růžová a červená. Aby se mohlo pochlubit víno tímto názvem, musí projít hodnocením a schvalováním. „Letošní Svatomartinská vína mají vyšší aromatiku, jsou svěží a ovocitá. Bílá vína s tóny broskví a tropického ovoce, růžová pak mají tóny po višních, drobném bobulovém ovoci, s jemnou smetanovou dochutí. Červená vína jsou šťavnatá, výrazně ovocitá po třešních a višních,“ vysvětluje František Koudela, předseda VOC Znojmo a ředitel Znojemské Besedy.
Jeho názor sdílí také vinař Martin Vajčner, u něhož zájemci ochutnávají nefiltrovaná, ještě zakalená vína. „Letošní rok připravil hroznům delší zrání a výkyvy teplot, což se projevilo na velmi pěkné aromatice," libuje si Vajčner.
Mezi návštěvníky je také Daniel Smola, obchodní a marketingový ředitel Vinařství LAHOFER, se svoji manželkou. Tentokrát ochutnává pro srovnání vína dalších vinařství. „Letošní mladá vína jsou skutečně výborná, byl dobrý rok a vinaři ze Znojemska prostě umí,“ nechává se slyšet.
Nabízet mladá vína není touhou každého vinaře. „Raději školím vína, aby dosáhla všech svých vlastností, které jsou dané odrůdě vlastní. Abych vyhověl zákazníkům, přefiltroval jsem mladá, ještě lehce zakalená vína, aby získala jiskru. Necítil jsem to jako nejlepší krok," konstuje třeba jeden z malovinařů.
Letos jsme s mladými víny předběhli nejen Francouze, kteří uvádějí na trh Beaujolais Nouveau třetí čtvrtek v listopadu, ale i sami sebe. Svatomartinské víno se letos uvádí na trh o dva dny dříve, než je svátek svatého Martina. Důvod je prostý, letos připadá svátek tohoto světce na pondělí a tento den rozhodně není ideální pro hodování se sklenkami mladého vína. A tak se mohlo poprvé připíjet mladým vínem nikoliv 11.11. od 11 hodin, ale již v sobotu. Podle některých vinařů by se ale svatomartinské mělo poprvé otevírat a připít si s ním skutečně až na svátek svatého Martina.
Název Svatomartinské byl již známý již v době císaře Josefa II. Počátkem listopadu byly již takřka veškeré zemědělské práce ukončeny a námezdní pracovníci u sedláků končili. Dostali zaplaceno a odcházeli. Svatomartinské období symbolizuje hojnost a veselí, dalším symbolem je vedle mladého vína i svatomartinská husa.
JIŘÍ EISENBRUK