Znojemští se přidali ke dvěma centrům v Jihomoravském kraji. Doposud se touto nejmodernější metodou zabývali jen ve fakultních nemocnicích v Brně. „Biologická léčba je cílena přímo na klíčové cytokiny (bílkovinné látky produkované buňkami imunitního systému, pozn. redakce), které hrají zásadní roli v patogenezi psoriázy. U převážné většiny pacientů vede k úplnému vymizení kožních projevů lupenky. Cílem léčby je čistá kůže,“ vysvětlila Veronika Slonková, primářka Kožního oddělení.

Nemocnice Znojmo požádala o nasmlouvání péče Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, ta vyhověla. V jednání jsou i další pojišťovny. „Pacienti ze Znojemska tak nemusí vyhledávat ošetření v Brně či Jihlavě. Získali jsme také dva prestižní odborníky,“ ocenil ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík.

Na Horní náměstí ve Znojmě darovali manželé Goldmannovi ze Znojma smrk stříbrný, který na své zahrádce zasadili v roce 1993.
Vánoční stromy pro Znojmo: darovali je místní, takto vypadají. Podívejte se

Psoriáza, nebo-li lupenka má negativní dopad na psychiku pacientů a snižuje kvalitu života. Chronické zánětlivé kožní onemocnění postihuje až tři procenta evropské populace. Výraznou roli hraje genetická predispozice. Onemocnění je spojováno s celou řadou dalších onemocnění, například vysokým tlakem, cukrovkou, dnou, dyslipidemií. Velmi časté je i postižení kloubů zvané psoriatická artritida. „Nejčastěji se setkáváme s chronickou lupenkou, která postihuje kůži nad lokty, koleny, v bederní oblasti a ve kštici. Jedná se o mírně vyvýšená červená ložiska krytá nánosy šupin,“ přiblížila primářka Slonková.

Mírná forma lupenky se léčí místně. Pro středně těžkou až těžkou psoriázu je indikována systémová léčba. Ta může být klasická nebo biologická. Je velmi nákladná, ale podle lékařů bezpečná a vysoce účinná .