„Sjede se tam kompletní evropská špička. Nebude to jako domácí závody, ale bude tam pořádná konkurence, která mě doufám vyburcuje k zaplavání osobních maxim,“ doufá znojemská jednička Květoslav Svoboda.

O víkendu odlétáte na ME, jaká je forma?
Cítím se dobře připraven, uvidíme, jaká bude realita v Eidhovenu. Každopádně se těším moc, protože jsem dlouho nezávodil s pořádnou konkurencí.

Prý tentokrát zůstává trenér Jiří Kyněra doma, to už jste ho s sebou nechtěli?
Ano zůstává doma, z rodinných důvodů. Zkusím to po dlouhé době bez trenéra, naposled jsem byl sám v roce 2000 na ME v Helsinkách.

Jaká bude na evropském šampionátu konkurence?
Měla by se tam sjet skoro celá evropská špička. Hodně států to bere jako první prověrku před plněním limitů na olympijské hry v Pekingu.

Na kterou za svých disciplín si nejvíc věříte a na které vám nejvíc záleží?
Nejvíce se zaměřuji na své hlavní disciplíny, což je čtyři sta a dvě stě metrů kraul.

Letos máte hodně nabitý program, že?
Ano, máte pravdu je to dost nabité. Ale na druhou stranu jsem to takhle chtěl sám. Jak jsem říkal na začátku, u nás nedokáži závodit jako venku. Když vedete o několik metrů, není to taková zátěž, jak když vedle vás v posledních metrech někdo ze soupeřů finišuje.

A co vás vlastně čeká za závody?
Nejdříve to mistrovství Evropy, potom nás čeká mistrovství světa na krátkém bazénu, které je hned tři týdny po Evropě. A pak série tří závodů ve Vídni, v Bratislavě a v Barceloně. No a pak už přijde červen a budou zbývat už je dva měsíce do olympiády.

Odpočinete si vůbec?
Odpočívat můžu až po Pekingu.

Letos se podle všeho nebude vyhlašovat Sportovec Znojemska, proč?
Myslím, že to je škoda, že město něco takového nezavedlo, mohlo to být příjemné zpestření. Myslím si, že když to pořádal oddíl společně s městem a ČSTV, mělo to pěknou úroveň.