Zájem o studium na znojemské Soukromé vysoké škole ekonomické rok od roku stoupá. Letos se do prvního kola přijímacího řízení přihlásila stovka zájemců o studium. Loni evidovala škola na konci dubnového termínu sedmdesát přihlášek.

„Ze zkušeností víme, že v druhém a třetím kole můžeme očekávat kolem sedmdesáti dalších zájemců. Z takového celkového počtu lze velmi dobře vybrat zhruba sto dvacet velmi kvalitních studentů,“ řekl prorektor školy pro studijní záležitosti Pavel Štohl.

Táhne marketing

Zatímco loni se adepti studia hlásili na obory marketing a management i účetnictví rovnoměrně, letos mají zhruba dvě třetiny uchazečů zájem o první z oborů. „Poprvé jsme nabídli i nový obor zaměřený na daně a mzdy. Přihlášek bylo zatím deset, ale očekáváme další v následujícím kole. U nových oborů také vždy nějaký čas trvá, než se prosadí do povědomí,“ dodal prorektor.

Někteří zájemci o studium chtějí navázat na svůj obor ze střední školy, jiní chtějí vyzkoušet něco nového.

„Studoval jsem jeden rok informatiku, ale nebavilo mě to. Chci zkusit něco jiného. Vyhovuje mi, že je škola přímo ve Znojmě a zaujala mě i náplň oboru,“ uvedl Luděk Matějka, který se hlásí na obor marketing a management.

Absolventka obchodní akademie Veronika Ludvíková si vybrala účetnictví a finanční řízení. „Účetnictví mě baví, proto chci pokračovat právě tímhle oborem. Jinou školu ani zkoušet nebudu,“ řekla další z uchazeček.

Už čtvrtý obor

Představitelé školy nyní čekají, jak ministerská akreditační komise rozhodne o jejich žádosti o schválení čtvrtého oboru.

„Očekávám, že přijdeme na řadu v červnu. Pokud nám komise vyhoví, jsme připraveni nabídnout sociálně ekonomický obor už letos v září,“ sdělil prorektor Štohl.

Ten předpokládá, že se tento obor stane vůbec nejatraktivnějším na škole.

Koncem měsíce zasedne také akademická rada školy. „Budeme jednat o přípravě magisterského studia. Pokud to rada schválí, začneme na podzim připravovat žádosti pro obory management a účetnictví. Do dvou let bychom mohli akreditace magisterského studia dosáhnout,“ shrnul prorektor Pavel Štohl.

První studenti začali na Soukromé vysoké škole ekonomické studovat na podzim roku 2005. Letos tedy začne studovat třetí ročník zájemců.

Soukromá vysoká škola od svých studentů vybírá školné ve výši čtrnáct a půl tisíce korun za semestr. Ti ale mohou k financování studia využít systém půjček, nejlepší pak získají stipendium až pět tisíc korun za rok.