„Lidé budou moci navštívit devatenáct sklepů, v každém z nich přitom můžou ochutnat tři vzorky vína. Příjemnou atmosféru doplní cimbálová muzika a grilované dobroty," láká předseda pořadatelského spolku vinařů Dušan Kudlík.

Prvních návštěvníků se dnes nejspíš dočká také nově zpřístupněný zámek v Boskovštejně, který své brány otevře o půl druhé odpoledne. Organizátoři akce připravili mnoho lákadel pro děti, například projížďky na koních nebo vystoupení kejklíře Jonáše. V pět hodin pak slavnost zakončí koncert.

Kdo dává přednost dobrodružnější zábavě, může o víkendu vyrazit do Rozkoše. Už od středy se tam totiž koná šermířská bitva Helmáč 2012. Souboj téměř na život a smrt se ponese v duchu fantasy knih slavného spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena. V údolí říčky Rokytné se tak s maketami zbraní a v kostýmech střetnou lidé, skřeti, elfové i čarodějové. „Dřevárnická bitva o Helmův Žleb proslula především tím, že zde účastníci bojují na reálné hradbě vystavěné z lešení," informovala za organizátory Michaela Vrábelová.

Adrenalinové zážitky nabízejí také Křepičtí. Třetí ročník jejich sportovně-zábavní akce Hry bez hranic začne dnes v deset hodin dopoledne na tamním hřišti. „Dvanáct soutěžních družstev se utká v osmi disciplínách. Mezi ně bude patřit třeba jízda na lyžích nebo závody s kolečky. Místní hry se nám daří rozšířit i za hranice znojemského regionu," přiblížil křepický starosta Zdeněk Brandl.

Jevišovice zase ožijí hudbou. Dnes od 15 hodin začne v tamním zámeckém parku zábavné odpoledne s dechovou hudbou a Den otevřených dveří jevišovického domova pro seniory. Zítra pak v kapli jevišovického Starého zámku zazpívá dívčí komorní soubor OK Vokál Brno. Diváci si budou moci vychutnat známé swingové a jazzové melodie.

Dnes se také uskuteční už šestý ročník setkání Šanovů. „Na akci přijede asi padesát spřízněných Šanovanů od Slavičína. Naše setkání je velmi příjemné, pořádáme třeba kuželkářský souboj nebo fotbalová utkání," vysvětlil starosta Šanova Petr Škarek.

Na své si přijdou také sportovci. Ve Znojmě se dnes koná cyklistický závod Giant liga criterium tour 2012, který je součástí tuzemského cyklistického seriálu kriterií.

Nohejbalový turnaj dnes zase pořádají na hřišti TJ Petrovice u Moravského Krumlova. V Lesné se zase dnešní den utkají dobrovolní hasiči na Pohárové soutěži.

PETRA SVITAVSKÁ