Ocenili také za studena lisované oleje z Únanova a chřest z Hrabětic. Nově má značku také Mlékárna Klíč z Božic, označení Znojemsko regionální produkt patří mléku i sýrům. Ty rodinná farma prodává ze sýromatu v Božicích. „Zájem zákazníků o farmářské produkty stoupá. Pro lidi je příjemné nakoupit si zboží přímo od výrobce. Sýromaty proto plánujeme ještě dva, ale místo určené nemáme,“ sdělila Lenka Klíčová.

Produkty z jejich farmy mohli lidé dříve nakupovat v prodejně sýrů ve Znojmě. „Nejsme vázaní na jednu prodejnu, její konec jsme nijak zásadně nepocítili. Každopádně to byla jediný prodejna specializovaná na sýry ve Znojmě,“ podotkla Klíčová.

Sklizeň chřestu začala v těchto dnech v Hraběticích na Znojemsku.
Začala sklizeň chřestu. Pěstují ho jen v Hraběticích, dříve chutnal i císařovně

Na určitý čas mohli sýry z Božic nakupovat i pacienti nebo jejich blízcí ve znojemské nemocnici. „Sýromat byl v nemocnici ve zkušebním provozu, ale zájem zde nebyl tak velký a jeho umístění se nevyplatilo,“ zdůvodnila.

Jak a zda značka Znojemsko regionální produkt přiláká nové zákazníky, bude možné podle farmářky zhodnotit za rok. Uvažovala nad tím, že označení regionálního produktu může být lákavé zejména pro turisty, kteří chtějí místní výrobky ochutnat. „Doba není jednoduchá pro výrobce ani zemědělce. Je nutné přizpůsobit se době, vědět, co lidé chtějí. Jedině to může přinést výsledky,“ uzavřela Lenka Klíčová.

Farma Klíč otevřela své dveře. V horkém sobotním dni se na hospodářství, malý farmářský trh a hry  pro děti přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí
OBRAZEM: Otevřená farma v Božicích přilákala tisíce lidí

Označení Znojemsko regionální produkt má již asi dvacítka výrobků. Patří mezi ně marmelády, pivo, víno, bylinky, jehněčí maso, trubičky, mošty nebo třeba keramika.