Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systém VOC Znojmo čeká rekordní ročník

Znojmo - Vinaři v úterý hodnotili vína ucházející se o zařazení do apelačního systému VOC Znojmo. Ze čtyřiačtyřiceti vzorků jich deset neprošlo.

22.4.2012
SDÍLEJ:

Úterní dopoledne patřilo v sále obrazové galerie Louckého kláštera hodnocení vín přihlášených do systému VOC Znojmo. Prošlo šestnáct sauvignonů, jedenáct ryzlinků, šest veltlínů a jedno cuvée z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský.Foto: DENÍK/Daniel Smola

První letošní zatřiďování vín mají za sebou vinaři sdružení v apelačním systému VOC Znojmo. Ze čtyřiačtyřiceti přihlášených vzorků jich speciální etiketu potvrzující původ vína na Znojemsku a jeho typické regionální vlastnosti může nakonec používat čtyřiatřicet. Deset vzorků hodnocením neprošlo.

„Vzhledem k tomu, že nás čeká ještě srpnové zatřiďování vín VOC, máme zřejmě před sebou rekordní ročník, co se týče počtu přihlášených i zatříděných vín. Zatím nejvíce vín bylo přihlášeno v celém roce 2010, a to pětačtyřicet. Tehdy jich úspěšně prošlo sedmadvacet,“ uvedl předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.

Podle něj je důvodem velkého počtu přihlášených vín především to, že se značka VOC výborně prodává. „V loňském roce měla některá vinařství vína VOC vyprodaná již v polovině roku. Proto letos vinaři přihlásili více vzorků i jejich větší šarže, aby mohli svým odběratelům garantovat dodávky vín VOC po celý rok,“ podotkl Koudela.

Dalším faktorem je podle něj i to, že rok 2011 byl podstatně kvalitnější jak co do kvality, tak i kvantity oproti roku předešlému. „Vinaři si také dávají více záležet jak na samotné výrobě vín VOC, tak na tom, jaké vzorky do zatřiďování přihlásí. Pokud totiž při zatřiďování neuspějí, musí řešit, jak víno jinak zařadit a pak i prodat,“ doplnil předseda sdružení VOC.

Hned se šesti vzorky uspěl Znovín Znojmo. „V tuto chvíli je označení vín značkou VOC výhodou. Dobře se prodává, lidé ji už berou jako garanci kvality a místa původu. Momentálně nám vína VOC dělají asi jedno až dvě procenta prodejů, očekáváme ale, že to budou až tři procenta. Doufáme, že VOC zůstane výhodným označením i do budoucna,“ naráží ředitel firmy Pavel Vajčner na již vzniklé dva další apelační systémy VOC Modré Hory a VOC Mikulov.

Znovín už na srpnové zatřídění vín VOC nebude zřejmě chystat další vzorky. „Předpokládám, že nám nynějších šest vzorků zatříděných vín postačí na celý rok,“ potvrdil Vajčner.

Všechna nově certifikovaná vína mohou lidé poprvé ochutnat na Festivalu vína VOC Znojmo, který se koná osmého května. „Festival, jehož první ročník se konal v roce 2009, navazuje na tradici znojemského spojování kultury s vínem. Stejně jako v loňském roce, kdy festival přilákal téměř tři tisíce návštěvníků z celé České republiky, bude i letos připravena ochutnávka nově certifikovaných vín VOC Znojmo. Během festivalu mohou lidé vychutnávat také živou hudbu a tanec. Festival doplňuje ochutnávka gastronomických specialit „kapří“ menu předních znojemských restaurací a hotelů z Pohořelického kapra,“ zve na stále oblíbenější akci web sdružení Znojemský hudební festival, které se na organizaci festivalu podílí.

„Právě osmý květen je dnem, kdy je možné nová vína VOC poprvé koupit. Do tohoto data se dají pouze ochutnávat přímo ve sklepích jednotlivých vinařství. Mimořádně budou vína VOC k ochutnání, ale ne k prodeji, na mezinárodním veletrhu pro gastronomii Víno a delikatesy poslední dubnový víkend v Praze na Výstavišti,“ dodal Koudela.

Každoroční zatřídění vín VOC Znojmo provádí sice samotní členové sdružení, podléhá ale jasným a ministerstvem zemědělství schváleným pravidlům. Odběr vzorků provedli dva náhodně vylosovaní členové sdružení za asistence předsedy a tajemníka. Při samotném odběru zkontrolovali podmínku nalahvování celé šarže před zatříděním, pořídili fotodokumentaci a náhodně odebrali a zapečetili šest lahví z každé přihlášené šarže. Část těchto odebraných vín slouží k provedení chemického rozboru v akreditované laboratoři, část podlehne senzorické analýze a část bude uložena v archivu pro účely případné kontroly.

Při samotném hodnocení pak musí úspěšný vzorek získat nadpoloviční počet pozitivních hlasů přítomných degustátorů.

Vína VOC Znojmo ročník 2011

DV Promotion
Ryzlink rýnský 2011 7,3 g/l
Cuvée VZ/RR 2011 3,6 g/l

Ing. Josef Dobrovolný
Ryzlink rýnský 2011 8,4 g/l

Vinařství Kořínek
Sauvignon 2011 12,3 g/l
Sauvignon 2011 16,7 g/l
Ryzlink rýnský 2011 13,4 g/l
Ryzlink rýnský 2011 14,2 g/l
Veltlínské zelené 2011 4 g/l

Jan Vaněk
Sauvignon 2011 3 g/l
Sauvignon 2011 8,1 g/l

Vinařství Lahofer
Sauvignon 2011 9,7 g/l
Ryzlink rýnský 2011 12,9 g/l
Veltlínské zelené 2011 7,7 g/l

Vinařství Líbal
Sauvignon 2011 23,8 g/l

Vinařství rodiny Špalkovy
Ryzlink rýnský 2011 10,6 g/l

Vinařství Waldberg Vrbovec
Sauvignon 2011 15,8 g/l
Veltlínské zelené 2011 5,1 g/l

Vinné sklepy Lechovice
Sauvignon 2011 4,2 g/l
Sauvignon 2011 10,3 g/l
Ryzlink rýnský 2011 22,1 g/l

Vino Hort
Sauvignon 2011 4,9 g/l
Sauvignon 2011 8,2 g/l
Ryzlink rýnský 2011 3,8 g/l
Veltlínské zelené 2011 2,5 g/l

Zemědělské družstvo Hodonice
Sauvignon 2011 6 g/l
Ryzlink rýnský 2011 6,3 g/l

Znovín Znojmo
Sauvignon 2011 8,8 g/l
Sauvignon 2011 9 g/l
Sauvignon 2011 13,7 g/l
Ryzlink rýnský 2011 6,8 g/l
Ryzlink rýnský 2011 6,8 g/l
Veltlínské zelené 2011 6 g/l

Vinařství Sádek
Sauvignon 2011 4,2 g/l

Vinice Hnanice
Veltlínské zelené 2011 9,3 g/l

Zdroj: VOC Znojmo

Autor: Daniel Smola

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení