Heslo! Chtějí po příchozích dva kluci u brány letního tábora ve Zblovicích. Mají jasný úkol. Nikoho cizího do tábora nepustit. Tábor se na první pohled jeví jako opuštěný. Veškeré dění se právě odehrává v budově jídelny. Konají se zde gurmánské zkoušky. Francie je totiž tématem dne.

„Jsem zvědavá, jestli poznáš, co budeš ochutnávat. Dám ti do ruky ubrousek a kdyby bylo některé jídlo špatné, můžeš ho do něj vyplivnout,“ nabízí vedoucí chlapci se zavázanýma očima. Ten s překvapením otevírá pusu a čeká, jakou pochutinu dostane.

„Tak tohle je kmín,“ ihned uhádne Jakub Matoušek. Poté si olízne svůj prst a vedoucí mu ho namočí do pepře. „Fuj, chutná to jako pepř,“ otřese se. Ochutnává další ingredienci. Tu poslední už nepoznává. S překvapením zjišťuje, že snědl bramboru.

O chvíli později se kousek od jídelny shluknou dívky z jiného oddílu a kontrolují stav bodů na nástěnce. „Díváme se, kolik jsme získaly královen za soutěž Hon na lišku. Každý si přidělal ocas a navzájem jsme si ho kradli. Za chvilku půjdeme na dřevo, protože večer budeme mít u táboráku kabaret,“ popisuje Romana Boorová, která jezdí na tábor každý rok.

Předešlý den děti poznávaly ostrovní Anglii. „Letošním tématem tábora je Cesta kolem světa za dvě stě šedesát pět hodin. Dnes tedy děti cestovaly po Francii, další den bude patřit životnímu stylu slunné Itálie,“ přibližuje vedoucí tábora Marta Malenová.

Táborová hra

Najednou se táborem rozezní křik malé dívenky. „Spadla jsem na cestě do Zblovic na kámen a odřela jsem si koleno. Strašně to bolí,“ s pláčem přibíhá malá Šarlotka. Zdravotnice bolavé koleno vydezinfikuje, ošetří a zalepí náplastí. „Už můžeš jít a večer ti koleno ještě jednou ošetřím. Ale buď opatrná a nikde neběhej,“ poučuje dívku Dana Hanzalová.

U stanů se setkává chlapecký oddíl Bratři v triku. Kluci si ve volné chvilce vyrábí luk. „No moc extra tedy není,“ říká jeden z nich. Ale vedoucí mu oponuje. „Třeba máš moc vysoké nároky. Určitě se bude hodit, až budeme v Americe. Uděláme soutěž v lukostřelbě,“ směje se vedoucí. „Příprava na oběd! Nejdřív bude jíst první skupina. Za půl hodiny přijde skupina druhá,“ hlásí vedoucí kuchyně. Táborem se rozezní zvuk ešusů a u okýnka v jídelně se tvoří fronta.

Každý nedočkavě čeká, až na něj přijde řada. „Tak co máme dneska dobrého? Hm, zeleninová polévka, vepřový pečený vrabec, bramborové knedlíky a špenát. To si tedy pochutnáme,“ vykřikují děti.

Po obědě zasedají předsedové pěti družstev společně s hlavní vedoucí tábora. Pečlivě se připravují a domlouvají na další program. „Večer u táboráku dostanete všichni zpěvníčky, tak si nezapomeňte vzít baterky. A zítra nás čeká Itálie. Všechny podrobnosti si přečtete ráno na denním rozkazu,“ zakončí malou poradu vedoucí.

O slovo se ještě přihlásí zdravotnice, která všechny upozorní na výskyt klíšťat. „Dneska jste byli hodně v lese, a přestože jste nastříkaní repelenty, je potřeba se navzájem prohlížet,“ říká.

V táboře žije jednaosmdesát dětí, kterým denní režim začíná v půl osmé budíčkem. Poté mají čas na hygienu a snídani. „Následně v dopoledním zaměstnání plní nejrůznější úkoly. Po obědě si mohou hodinu odpočinout a začínají se připravovat na odpolední program. Pokud je pěkné počasí jdou se vykoupat. Plánujeme i výlety, noční hry a večer táboráky,“ popisuje vedoucí tábora. Děti uléhají v deset do stanů.