„To houkají samci výra velkého, kteří si v této době vymezují své revíry a se svými sousedy se tak dohadují, kudy povede jejich hranice. Nyní tak můžeme často zaslechnout i několik samců vzdálených jen pár set metrů od sebe,“ přiblížil mluvčí parku David Grossmann.

V zimě pak, když už jsou hranice hnízdních okrsků výrů vytyčeny, přichází čas rozmnožování. „Samci začínají houkat, aby přitáhli pozornost samic. Ty na jejich volání často odpovídají podobným houkáním a následně se s nimi páří. V českém a rakouském národním parku hnízdí až patnáct párů této ohrožené a chráněné sovy,“ upřesnil Grossmann.

Ilustrační foto.
Opilý řidič ve Znojmě kličkoval ulicí, nadýchal přes dvě promile

Ukořistit snímky zasněžené krajiny se podařilo Danu Svobodovi. „Snímky byly pořízeny během krátké kondiční výpravy, jejímž hlavním cílem bylo právě ukořistění nějakých fotografií zasněžené krajiny a detailů,“ podotkl Svoboda, jenž své fotografie pravidelně zveřejňuje na facebookové stránce Šobes-Devět mlýnů.

Národní park Podyjí je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy. Na rakouské straně na něj navazuje Nationalpark Thayatal, se kterým vytváří přeshraniční dvoustranný národní park. Okolí Šobesu lemuje soustava zaniklých středověkých mlýnů a kapliček.