Kategorii porušování svobody projevu, kterou spolu s dalšími vyhlašuje v soutěži nazvané Otevřeno x Zavřeno Otevřená společnost, vyhrál letos dnes již bývalý znojemský tajemník Vladimír Krejčíř. Odborníci ho „ocenili“ za to, že znemožnil důchodci Františku Procházkovi předat zastupitelům města otevřený dopis, kritizující personální praktiky na městském úřadu i údajnou korupci.
„Zaujalo nás, že vítěze v kategorii porušování svobody projevu, znojemského tajemníka Krejčíře, vzal soud vzápětí do vazby. Souvislost není náhodná, i když takový účinek jsme od soutěže neočekávali,“ usmívala se při vyhlašování cen Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti.
Případ důchodce Procházky, kterého na popud tajemníka radnice zadrželi městští strážníci a okamžitě jej odvezli na policii, rozvířil hladinu veřejného mínění ve Znojmě počátkem května. Sedmdesátiletý muž tehdy napsal dopis zastupitelům, ve kterém kritizoval vedení znojemské radnice i kvůli údajné korupci. Krejčíř na něj ale před jednáním zastupitelstva poslal strážníky, kteří ho odvezli k výslechu na státní policii, kde důchodce zůstal asi hodinu a půl. Po jeho propuštění už bylo po zastupitelstvu. Z následného policejního vyšetřování vyplynulo, že se důchodce žádného trestného činu nedopustil.
Naproti tomu tajemníka znojemského městského úřadu Krejčíře zatkla minulý týden ve čtvrtek přímo v budově radnice protikorupční policie. Kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a manipulování městských zakázek. Za to mu hrozí až osm let ve vězení. Spolu s ním vyslechli detektivové i čtyři podnikatele za podplácení. Jsou mezi nimi pravděpodobně majitelé stavebních společností VHS a Pozemní stavby, truhlářství ZdeNo z Prosiměřic a firmy na těžbu dřeva ze Slatiny. Těm hrozí pět až šest let ve vězení.
Kvůli korupční kauze ve středu zasedala i znojemská městská rada. Ta zrušila některá již rozjetá výběrová řízení. „Rada rozhodla o zrušení několika výběrových řízení, které byly v běhu, nebo měly v horizontu dnů skončit. A to včetně pronájmu bytů a prodejů pozemků. Schválila, že se tato výběrová řízení zveřejní znovu,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.
Komise pro otvírání obálek
Radní navíc jmenovali novou komisi pro otevírání obálek. „Bude složena z celé městské rady a zasedne v ní předseda kontrolního výboru, což je Jan Kárník za KSČM,“ informoval Nezveda.
Jde o reakci na dění kolem tajemníka Krejčíře. „Rada nechce, aby byla nějaká další řízení zpochybňována a aby tedy byla co nejvíce transparentní,“ nastínil Nezveda.
Radnice chce naopak dokončit výběrová řízení, na kterých závisí přidělení dotací. „I v těchto případech bude jak komise pro otevírání obálek tak hodnotící komise ve složení celá městská rada a předseda kontrolního výboru,“ doplnil starosta.
Podle něj nemohl tento systém fungovat již dříve. „Dlouhodobě to takto není možné dělat. V radě jsou lidé, kteří jsou normálně zaměstnaní a výběrových řízení jsou desítky až stovky měsíčně. Bude na nových orgánech města, aby vytvořily nový fungující systém výběrových řízení,“ dodal Nezveda.
V samotné kauze tajemníka v posledních dnech k posunu nedošlo, břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna očekává další vývoj nejdříve v polovině příštího týden. „Teď budeme dolaďovat plán vyšetřování, další úkony se rozjedou až příští týden,“ upřesnil Foldyna.
Krejčíř v pondělí na svou funkci rezignoval, dopis poslal starostovi z vazby. Mimo jiné v něm píše, že věří, že se před soudem očistí. Jeho kompetence převzal ve středu starosta Nezveda. „V momentě, když tajemník už není třeba na dovolené a nezastupuje ho tedy vedoucí organizačního odboru, přechází ze zákona funkce tajemníka na starostu. Třeba nákupy do padesáti tisíc korun nyní tedy budu schvalovat já spolu s předsedou kontrolního výboru,“ uzavřel starosta.