Ruch v hledišti pomalu utichá a noří se do tmy stejně jako celé divadlo. Na jevišti se rozehrává působivá hra s křídly a světlem. Ženy se na pár minut mění v motýly a hudba všechny zavádí do vzdálených zemí Orientu. Diváci bez dechu sledují světelnou show, která je úvodním představením další z Přehlídek orientálních tanců. „To je krása, až bud větší, také se to všechno naučím,“ ozývá se z prvních řad dívčí hlásek.

Jedna choreografie střídá druhou, ženy a dívky ukazují, co se za uplynulý rok naučily. Pro některé z nich je to úplně první zkušenost na pódiu.

Taneční čísla uvádí moderátorská dvojice Kamil Chaloupka a Vojtěch Čabala. Oba protagonisty přitom mnozí přihlížející znají z komediálních rolí her Divadelního studia Martiny Výhodové a sympatie jsou více než zřejmé. Diváci se smějí přímo v okamžiku, kdy pánové vstupují na jeviště.

Vrozený bavič Vojtěch Čabala se nezapře a v půli přehlídky přivleče na jeviště kufr s žonglérskými pomůckami. „Jak rychle bude Kamil bubnovat, tak já budu žonglovat,“ slibuje moderátor Čabala. A skutečně, hned tři kužely lítají nahoru a dolů, že je ani diváci nestačí sledovat.

Ale to už se odpoledne plné ladných pohybů a krásných kostýmů chýlí ke konci. Divadlo mohlo obdivovat na šedesát tanečnic. Sedm tanečních skupin působí při Středisku volného času Znojmo. „Pět z nich učím já, další dvě Eva Poláková a Klára Vojtěchová,“ vysvětluje vedoucí kroužků a autorka většiny choreografií Lenka Andresová.

Břišnímu tanci propadla před patnácti lety a dokázala pro něj nadchnout desítky svých svěřenkyň. Po dvouleté pauze, kdy se věnovala synovi, se opět naplno vrátila do tanečního světa. „Je to možné jen díky hlídací babičce. Snad návrat moje tanečnice ocenily, mě to nesmírně naplňovalo a ráda bych se této práci věnovala ještě intenzivněji,“ uzavírá Andresová.

Úspěchy a ceny:
• Tanec není jen radost z pohybu a společně stráveného času. Břišní tanečnice do Znojma přivážejí řadu pohárů z přehlídek a soutěží.
• Porotce oslňují skupiny Basma, Nazar, Lilia a Safia. Patrně nejcennějším je třetí místo na otevřeném mistrovství v Itálii před pěti lety.