Mužstvo Sokola Tasovice je totiž jediným vesnickým klubem ve fotbalové divizi a za čtvrté místo v tabulce se rozhodně nemusí stydět.
„V divizní soutěži se snažíme fungovat s pokorou a vědomím své malosti. To, že se soupeřů nebojíme, potvrzují i naše výsledky. Na podzim jsme získali šestadvacet bodů. Pokud jich na jaře vybojujeme osmnáct až dvacet, budeme hrdinové,“ řekl předseda oddílu Jan Vašina.
Mladí fotbalisté by letos měli dostat z obecní kasy tři sta tisíc korun. „Podporujeme zejména mládežnická družstva, kterých je u nás pět. Jsme rádi, když děti dělají něco smysluplného. V pondělí schvalujeme rozpočet obce a plánujeme jim dát třísettisícový příspěvek. Ten samozřejmě nebude stačit na kvalitní umělý povrch, tribunu a kabiny. Pokusíme se získat také dotace,“ doufá starosta Tasovic Josef Sabáček.
Fotbalový klub založili místní sportovní nadšenci po druhé světové válce. Pro ty, kteří se dožili postupu Tasovic do divize, je to opravdová satisfakce. „Sportovním svátkem pro nás byl zápas s Duklou Praha na místním hřišti, i když naši fotbalisté prohráli,“ pochvaloval si prestižní událost starosta.
Minulý víkend zažila tato nevelká obec doslova příval návštěvníků. „V sobotu k nám přijely stovky lidí na pekařskou pouť. Pořádají ji redemptoristé ve spolupráci s místní farností u příležitosti výročí úmrtí slavného tasovického rodáka a pekaře Klementa Maria Hofbauera,“ řekl Sabáček.
Asi třicet pekařů přijelo z Polska, své výrobky přinesly místní pekařky a cukrářky, přijela i perníkářka ze Slupi. „Letos se nám povedlo výstavu pečiva uspořádat tak, aby ji opravdu všichni viděli. Stoly se doslova prohýbaly chlebem a zákusky. Pekaři vždy pro tuto příležitost upečou něco speciálního. Ochutnávání dobrot doplnila i degustace vín místních vinařů,“ popsal průběh pouti starosta.
Novodobá historie slavnosti sahá do období krátce po sametové revoluci. „Inspirovali jsme se v sousedním Rakousku. V té podobě, jak ji známe nyní, existuje již asi deset let,“ zavzpomínal Sabáček.
Tasovičtí vinaři vystavují své produkty nepřetržitě od roku 1969. „Letos se nám sešlo na tradiční březnové výstavě asi šest set vzorků,“ doplnil první muž radnice.
V Tasovicích koštovali víno letos již po třiačtyřicáté. „Na naší výstavě mají možnost se představit drobní i velcí vinaři regionu. Vybíráme šampiona elitní kategorie vín i šampiona výstavy. To obvykle bývají velcí vinaři. Z místních se na pomyslných příčkách vítězů umístili vinaři Lašák, Grolig, Vašina, Miléř a Sedlář,“ popsal poslední ročník výstavy Bedřich Humpolák, předseda výstavního výboru místních zahrádkářů.
Nejen fotbal, chleba a víno naplňují život místním lidem. „Nedávno vystoupili v sále našeho kláštera žáci z místní základní školy. Pod vedením režiséra Karla Junga z Hodonic nacvičili opravdu vtipné divadelní představení věnované odkazu Járy Cimrmana. Sehráli dokonce dvě představení a pokaždé zaplnili sál,“ popsal starosta.
Tasovice těsně sousedí s Hodonicemi. „Řadu akcí pořádáme společně a často ani nevnímáme, kdo odkud pochází. Společně slavíme také ostatky spojené s válením dýní,“ dodal Sabáček.
Tato úsměvná a oblíben součást masopustu spočívá v tom, že se taneční páry kutálejí po parketu, pokud možno pospolu a nerozlučně spojené. Tyto zvyky si přinesli předci Tasovických z moravského Slovácka a mají zpestřit taneční zábavu.