Branou Střediska volného času Diamant přicházejí desítky a desítky rodičů s dětmi. Zleva zní bubínky, vedle se nechávají vyfotit dvě kamarádky v dočasných rolích modelek. „Pojďte si vyzkoušet dýchací přístroj,“ láká jeden z pořadatelů ke stánku uprostřed. V sousedství je stánek radioamatérů, naproti děti hrají netradiční stolní hry.

Sobota patří v bývalém domu dětí právě a především nejmenším obyvatelům Znojma. „Vítám vás všechny na našem Diamantbraní. Dnes si můžete vyzkoušet být policistou, podívat se do sanitky, zastřílet si, podívat se na modely aut a tanků nebo navštívit tvořivé dílničky,“ říká do mikrofonu zástupce ředitelky střediska Jan Alexa.

Nedaleko podia, na kterém se střídají malí umělci, rozdávají v červených stáncích autogramy znojemští sportovci. Fotbalisté, hokejisté i hráči amerického fotbalu klubu Znojmo Knights. „Kluci, až půjdete k hokejkám, tak jim řekněte, že máme hezčí stánek. A zítra přijďte fandit!“ směje se na žadatele o autogramy vousatý sportovec a předává fotku s podpisem.

Velký zájem dětí i otců vzbuzují rádiem řízené modely tanků a další vojenské techniky. „Ten pán, který tank řídí, říkal, že model sestavoval tři roky,“ ukazuje na modeláře s obdivem jedna z přihlížejících.

„Tati, ten tank jede na mně,“ směje se asi čtyřletý klučina.

Přicházejí stále noví a noví hosté. U stánků s občerstvením se v teplém dni dělají menší fronty.

Lidé s dětmi chodí i dovnitř budovy střediska volného času. Práce dětí z kroužků si se zájmem prohlíží několik žen. Právě se zastavily u dovedně vypracované keramiky. „Dcera tady měla loni vystoupení, letos jsme se přišly podívat také. Klukovi se líbily vláčky a skákací hrad, dcerka si vyrobila náramek a tvoří motýlky,“ svěřuje se Věra Valová.

Nejen ona oceňuje jak sobotní akci, ale především skutečnost, že středisko volného času ve Znojmě vůbec funguje. „Je to super. Je skvělé, že tady existují lidé, kteří se dětem a náplni jejich volného času věnují. Já je za to obdivuji,“ oceňuje činnost lidí ze střediska Valová.

Den příjemně ubíhá a kolem bývalých bazénů i v parku je stále živo. Odpoledne ještě vystoupí rapper Neny a herec Miroslav Hrabě.