Kolapsem zastupitelstva pokračuje vleklý spor mezi skupinami zastupitelů. „Volby dopadly jednoznačně, daly nám a kandidátce Tavíkovice a Dobronice společně podobný počet hlasů a stejný počet mandátů. Není proto možné, abychom zůstali v zastupitelstvu čistě jen do počtu a nemohli se na ničem podílet," argumentoval lídr kandidátky STANu Libor Kosour, proč s kolegy složil mandáty.

Stávající starosta Jana Hovězová, která kandidovala za Tavíkovice a Dobronice společně, počínání protistrany kritizovala. „Složili mandáty bez udání důvodu. Měli by přitom pracovat pro obec, jak ostatně stojí ve slibu zastupitele. Není možné, aby celá kandidátka odstoupila kvůli tomu, že někdo nebude starostou," oponovala starostka.

Jak dodala, ustavující schůze zastupitelstva se přesto uskuteční. „Čtyři zastupitelé složí slib. Vysvětlíme také lidem, jak budeme dál postupovat. Budeme se řídit podle zákona. Obec povedu já jako dosavadní starostka a v daných omezeních nové zastupitelstvo," sdělila Hovězová.

Nových voleb se v Tavíkovicích dočkají do čtyř až šesti měsíců. Podle Kosoura to nebude velký problém. „Obec stejně jede v provizorním režimu nejméně dva roky," tvrdil Kosour.

Podle Hovězové ale omezené fungování obci přinese komplikace. „Začíná nové období pro žádání o evropské dotace. Obec také měla pokračovat, chystat výstavbu a nové zdroje pitné vody, to ale teď bude stát," upozornila.

Lidé ze STANu zřejmě postaví kandidátku i pro nadcházející volby. „Kandidovat budeme a pokud možno přesně tak jako v řádných volbách. Nové volby doufám buď prolomí ledy, nebo si lidé uvědomí, že se musí domluvit," podotkl Kosour. Starostka Hovězová o dalším postupu mluvit nechtěla. „Pořád doufám, že zvítězí zdravý rozum. My ale na své cestě nemáme co měnit," poznamenala.

Podle politologa Jaromíra Příkazského volby nutně nemusí situaci změnit. „Bude velmi záležet na samotných kandidátech. Pokud budou kandidátky velmi podobné, problémy se mohou vléct a ani nové hlasování nemusí nic změnit," upozornil.