Boj o starostenské křeslo v Tavíkovicích má svého vítěze. Ministerští úředníci potvrdili ve funkci starostky Janu Hovězovou, kterou zvolili zastupitelé na své schůzi čtyřiadvacátého května. Klíče od obecního úřadu však dosud nemá.

Bývalý starosta Libor Kosour hodlá podat odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ministerstvo vnitra se situací v Tavíkovicích zabývalo na základě Kosourova podnětu, který popisoval fakt, že zastupitelstvo se nesešlo více než půl roku ke svému jednání. To měl být dle zákona důvod  k jeho rozpuštění.

„Ministerstvo řešilo, zda je, či není zastupitelstvo usnášení schopné a zda má být rozpuštěno. Vzhledem k tomu, že se sešlo v nadpoloviční většině, nebyl k vyhlášení předčasných voleb důvod. Na tomto zasedání také zastupitelstvo řádně zvolilo novou starostkou Janu Hovězovou. Tuto informaci ministerstvo  odeslalo všem účastníkům," vysvětlil mluvčí ministerstva Jiří Korbel.

Stanovisko ministerstva ale exstarosta Kosour nemíní akceptovat. „Závěr považuji za naprosto absurdní. Nejdříve dorazilo rozhodnutí samotného ministra, které mi dalo za pravdu. Po pár dnech následovalo rozhodnutí ministerských úředníků, kteří potvrdili ve funkci starostky Janu Hovězovou," reagoval Kosour.

Nová starostka se však do kanceláře starosty nedostane. Postrádá nejen klíče od úřadu, ale nemá ani přístup k obecnímu účtu. Postoj exstarosty ji zaráží. „Myslím si, že bývalý starosta nepochopil úplně správně dopis ministra vnitra. Uvádělo se v něm, že potvrzuje oprávněnost podnětu k rozpuštění zastupitelstva, ale záležitost předává k přešetření na odbor dozoru a kontroly. Zřejmě mu unikl fakt, že rozhodnutí ministra nebylo konečné. Zaráží mě, že Kosour nadále neoprávněně pobírá starostenský plat a má přístup k obecním penězům," zamyslela se Hovězová.

Exstarosta hodlá pokračovat ve svém boji soudní cestou. „Celá situace je patová a absurdní. Zákon přece musí platit pro všechny. Kromě toho, že podám podnět na přešetření k soudu, půjde na ministerstvo nová žádost o prošetření celé záležitosti  podaná jednou ze zastupitelek z Dobronic, které opozice při svých krocích úplně pominula (Dobronice patří k Tavíkovicím – pozn. red.)," vysvětloval bývalý starosta.

Hovězová si je svojí pozicí jistá. „Šlo o volbu na řádně svolané květnové schůzi zastupitelstva. Tam odvolali mého předchůdce a mne zvolili starostkou," přiblížila Hovězová.

Přístup na obecní úřad získá pravděpodobně za asistence notáře nebo policie. „Úřad už přece musí začít fungovat, lidé potřebují nejrůznější potvrzení a naráží na zamčené dveře. Obecní úřad tedy otevřeme zřejmě za asistence notáře. Na krajském úřadě ani na ministerstvu se dosud nesetkali s podobným případem. Nikdo nám nedokáže poradit, jak postupovat," postěžovala si starostka.

Z celého vývoje jsou již místní lidé unaveni a doufají, že do starostenského křesla usedne fakticky právě Hovězová. „Bývalý starosta Kosour by měl respektovat rozhodnutí ministerstva a odejít. Již dva měsíce není starostou, ale nadále používá razítko obce a má přístup k penězům. Navíc, zastupitelé vyjádřili podporu Janě Hovězové už v březnu. To však exstarosta na poslední chvíli zrušil a zastupitelé nestačili informovat všechny obyvatele Dobronic. Proto byla nová starostka zvolená až v květnu," popsala situaci jedna z místních, která si nepřála být jmenovaná.

Poklidný život v Tavíkovicích se tak za poslední měsíce proměnil v Divoký západ. Množí se nejrůznější výhrůžky a fyzické či psychické napadání.

„Netrvám na tom, abych byl nadále starostou. Chci, aby byly vyhlášené nové volby. Už jsem ze všeho unavený. Jeden ze zastupitelů požaduje hrubým způsobem přidělení dvou obecních bytů,  dočkal jsem se i vyhrožování zabitím, nebo jsem místo dopisu našel v poštovní schránce kulku z winchestrovky. Na přímou výhrůžku nožem jsem reagoval použitím paralyzéru," tvrdí Kosour.

Bývalý starosta vedl obec druhé volební období. Na počátku vleklých sporů byl pravděpodobně osobní spor Kosoura a místostarosty Jana Fendrycha, který na svůj post již rezignoval.