Řízení stále čelí kritice kvůli omezení soutěže. Politici kritizují zamýšlené losování. Podle experta může splnit podmínky jen několik málo velkých firem.
„Do pondělí poslalo přihlášky do výběrového řízení na akci Zajištění kvality pitné vody pro Znojemsko dvaadvacet zájemců. Nyní posuzujeme kvalifikaci jednotlivých uchazečů. Délku této části řízení je těžké předjímat. Může se totiž stát, že některé firmy vyzveme, aby své kvalifikační předpoklady objasnily,“ uvedl tajemník vodárenského svazku obcí Znojemska Luděk Müller s tím, že celá vstupní procedura potrvá asi měsíc.

Poté organizátoři soutěže plánují losem omezit počet firem pro konečný výběr dodavatele. „Vítěz soutěže bude v ideálním případě znám v říjnu. Jednotlivé kroky výběrového řízení mají své zákonné lhůty a možnosti odvolání,“ vysvětlil tajemník.

Kvůli zakázce a zejména způsobu jejího zadání vzrostlo napětí v koalici vládnoucí na znojemské radnici.
„Je výborné, že se do soutěže přihlásilo dvaadvacet firem. Proto se znovu ptám, proč je soutěž omezená. Proč se omezuje transparentnost v době, kdy má Znojmo kvůli korupci pošramocenou pověst,“ ptal se radní za nestraníky Jiří Ludvík.

Vážnější otazníky

Jiří Skuhrovec z projektu zIndex, který hodnotí veřejné instituce podle kvality zadávání veřejných zakázek, poukázal na vážnější otazníky v tendru.
„Zakázka se zdá problematická právě už svým rozsahem. Akce za více než čtyři sta milionů korun s maximálně třicetiprocentním podílem subdodávky zvládne jen málokterá firma. Na losování proto ani nemusí dojít,“ řekl pro Znojemský deník Rovnost Skuhrovec.

Samotné kontroverzní omezení soutěže losováním podle něj nemusí být nutně špatné. „Omezení počtu uchazečů nemusí být vždy na škodu, pokud je losování skutečně transparentní a obstará ho například nějaká ověřená aplikace,“ doplnil Skuhrovec.

Za velmi nestandardní označil naopak fakt, že součástí zakázky je i zajištění publicity pro projekt. „Požadavek, aby publicitu projektu, nebo rekonstrukci úpravny vody zajišťovala tatáž firma, která bude stavět vodovod, lze označit za nepřiměřené omezování soutěže,“ upozornil člen zIndexu.

Od zakázky si zachovává zřetelný odstup i lidovecký místostarosta Pavel Balík. „Je to celé záležitostí svazku a pana starosty, který mu předsedá. Sám žádné informace nemám,“ uvedl Balík.

Celý projekt, který patří k vůbec největším investicím do městské infrastruktury, začínal v době, kdy ještě znojemské radnici šéfoval on.
„Mohu říct jen tolik, že jsem velmi rád, že celý projekt spěje k naplnění. Obnova úpravny vody je již nezbytná a celý projekt považuji za jednoznačnou prioritu města,“ dodal Balík.