Smlouva, platná ještě pro letošní rok, zaručuje městu stabilní cenu. „Smluvní cena je v zásadě pevná, vzrostly distribuční náklady právě o zhruba těch pět procent," uvedl ředitel Texl. Jak dodal, firma se musela vyrovnat i s dalšími okolnostmi. „Protože loňská zima byla poměrně mírná zůstaly nám stejné provozní náklady při nižším odběru tepla, tedy ve výsledku vyšší náklady na jednotku vyrobeného tepla," podotkl ředitel s tím, že odběratelé nicméně nebudou doplácet.

Mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková označila centrální nákup energií za užitečnou optimalizaci cen pro město. „Vedení města Znojma se již před třemi lety rozhodlo pro soutěž na centrální nákup energií. Konkurenční prostředí se postaralo o to, že ceny plynu i elektrické energie byly optimalizovány," poukázala mluvčí Pastrňáková.

Smlouvy na dodávky plynu a elektřiny pro radnici a všechny její organizace, tedy zejména školy, školky či Znojemskou Besedu, město tehdy sjednalo na tři roky. Smlouvy platí do konce letošního roku.

Nyní město vyhlásilo dva nové tendry, jak na elektřinu, tak na plyn. V obou případech ovšem zkrátilo délku trvání zakázky na jeden rok.

U plynu město očekává, že zakázka může dosáhnout čtyřiačtyřiceti milionů korun, u elektřiny sedm a půl milionu. V obou případech si město bude vybírat podle nejnižší nabídnuté ceny, a na nabídky distribučních firem pro dodávky na příští rok čeká do třiadvacátého března. Vítěz vzejde z elektronické au­kce.

Opoziční zastupitel Jiří Ludvík si není jistý, zda město nastavilo nynější parametry ideálně. „V současné poněkud nevypočitatelné době by možná stálo za úvahu nasmlouvat cenu taky, aby v nějakém poměru kopírovala vývoj tržních cen. Pokud jde o délku smlouvy, je otázka, zda se kratší tendr vyplatí, záleží totiž na tom, kolik taková soutěž stojí," glosoval Ludvík.