Nejdříve se ale musí vyrovnat se Spotřebním družstvem Jednota.
„Zatím se situaci kolem kulturního domu snažíme se zastupiteli rozklíčovat, protože před patnácti lety byly uzavřené různé smlouvy. Například Spotřební družstvo Jednota se zavázalo, že poskytne jeden a půl milionu korun. V areálu chtěli svoji prodejnu. Jenže situace se nevyvíjela tak, jak měla a družstvo vložilo o pět set tisíc méně,“ popsal těšetický starosta Zdeněk Nekula. Dodal, že vše zůstalo na mrtvém bodě. „Musíme tedy ukončit smlouvu s Jednotou a vrátit peníze,“ řekl starosta.

„Budeme postupovat krok po kroku a potom můžeme navázat na stávající projekt,“ uvedl těšetický starosta.
Touhu mít opět fungující kulturní stánek vyjádřili lidé poměrně jasně v anketě, kterou vyhlásili zastupitelé obce na jaře. Více než polovina místních by znovuotevření kulturního domu uvítala.

„Máme stále k dispozici projekt z roku 1996, na který bychom nyní chtěli navázat. Místní lidé rozhodli formou anketního hlasování o tom, že si dostavbu přejí. To je pro nás směrodatné,“ vysvětlil důvody záměru pokračovat v dostavbě starosta Těšetic Nekula.
Jako prvořadý úkol si Těšetičtí stanovili dokončení hrubé stavby a zastřešení budovy. „Doufáme, že během dvou tří let bude první etapa hotová. Vyžádá si náklady ve výši necelé tři miliony korun. Celý projekt pak bude stát třicet milionů,“ nastínil starosta.

Zástupci obce podali opakovaně žádost o dotaci na dokončení stavby. Zatím však nebyli úspěšní na kraji, ministerstvu ani u evropských fondů.
„Dotační období evropských peněz skončí rokem 2013. Co bude potom, nikdo neví. Nové programy budeme znát v roce 2014 a budou platit sedm let. Pochopitelně, že evropské peníze by celou dostavbu podstatně urychlily, jinak si nedokážu představit, kde a kdy tak velkou částku seženeme,“ řekl Nekula.

Kulturní dům, ve kterém fungovala vyhlášená kinokavárna, bude mít svůj společenský sál se zázemím a klubovnu pro setkávání členů místních spolků. Stojí na místě bývalého stánku kultury, který kdysi lehl popelem. Stavební firma, která měla vybudovat novou budovu, tehdy kvůli nedostatku peněz nedokončila ani hrubou stavbu. Těšetičtí by se svého kulturního domu mohli přece jen dočkat.