Nejhůř z testu vyšla nelegální ubytovna v Kunštátu na Blanensku. Provozovatelkou nedávno opraveného rodinného domku, který je součástí zchátralého hospodářského stavení, je znovu Chrystyna Černejová. Ta loni v létě po kontrole ombudmanky Anny Šabatové zavřela ve městě Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost. Tamní pracovníci přivazovali klienty k posteli a zabavovali jim peníze.

Černejová však podniká stále, jen o několik ulic dál. „Nejsme žádný penzion pro důchodce. Je to rodinný domek, který pronajímáme a zprostředkováváme služby sociálních asistentek," popsala.

U domku nejsou na zvoncích žádná jména ani kontakty na služby pro důchodce. Stejně jako na internetu. Dovnitř se redaktoři Deníku Rovnost ani sociální pracovníci krajského úřadu nedostali. „Zařízení není registrované, takže porušuje zákon. Dovnitř nás však pustit nemusí, protože jde o její majetek. Jde o kličku v zákoně. Věc jsme předali policii a budeme se snažit ubytovnu co nejrychleji odstranit," shrnul vedoucí odboru sociálních věcí Jihomoravského kraje Martin Petřík. Majitelce hrozí až milionová pokuta.

Velký test ubytoven pro seniory si přečtěte v úterním tištěném Deníku Rovnost

Bez chyby neprošel ani Dům na půli cesty v Pohořelicích na Brněnsku. Podle místních se ví, že jsou v zařízení problémy s drogami a alkoholem. „Náš dům je pro problémové mladé lidi přímo určený. Když nám přerůstají přes hlavu, nebo když vidíme, že naše pomoc klientům nikam nevede, domluvíme se na spolupráci se speciálními léčebnami," uvedl vedoucí instituce Ladislav Nevrkla.

V domově pro důchodce ve Vranovicích na Brněnsku si zase klienti stěžují na nedostatek masa v jídle. Pracovníci domova ale mají podle svých slov přesně dané výživové normy.

V domově důchodců v brněnské Nopově ulici zase pracovníci řeší, že se jim v budově i mimo ni občas ztrácí klienti. Ubytovna je pro ně příliš velká a nepřehledná „Máme tady důchodce s demencí nebo třeba s Alzheimerovou chorobou. Ztrácejí se ale jen výjimečně. Sami už víme, kdo by se mohl ztratit a proto se na určité lidi naši pracovníci zaměřují víc," řekla ředitelka Zdenka Čillíková.

Ubytovny poskytující sociální služby bude ombudsmanka Šabatová letos kontrolovat znovu. „Máme plán návštěv, ale musí být neohlášené, proto k tomu nemůžu prozradit víc," přiblížil vedoucí jejího sekretariátu Petr Lesa.

Od letošního roku taky platí taky nová metodika, kterou se při odhalování podobných nelegálních zařízení jako v Kunštátu mají úřady nově řídit. „V létě pak zhodnotíme, jestli krajské úřady všechno dodržovaly," dodal. Je to jakýsi návod pro kraje, jak nelegální ubytovny poznat a jak s nimi jednat.

Nelegálních ubytoven zatím v Jihomoravském kraji odhalili deset. Činnost kromě bývalého penzionu v Kunštátu ukončil na konci března taky Penzion Jiřinka v brněnských Řečkovicích, kde klienti za pobyt platili přemrštěné sumy, až třiadvacet tisíc měsíčně. V Nemocnici Milosrdných bratří museli pomoc vyhledat i klienti z ubytovny v Přerově, trpěli podvýživou.

Situaci má napravit připravovaná novela zákona a stavba nových legálních ubytoven. Třeba v Újezdu u Brna, kde vznikne pro důchodce stovka míst. Dalších padesát poskytne nový penzion v Miroslavi na Znojemsku.

Na nová místa se ale mohou těšit taky důchodci v Brně. „Plánujeme některé ubytovny upravit a navýšit tím jejich kapacitu o čtyřicet až padesát míst," nastínil vedoucí sociálního odboru brněnského magistrátu Jan Polák.

Nová místa by klienti mohli využívat už příští rok.