Podle ministra školství mají testy zvýšit úroveň vzdělávání. Při dvoudenním testování skládají děti testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Testování je zatím jen pokusné, v květnu bude plošná generálka a naostro se mají testy spustit od roku 2014.

Od deseti hodin začali psát žáci jediné deváté třídy znojemského gymnázia při střední pedagogické škole test z českého jazyka. Pátá třída ve škole není. Sedmnácti otázkám předcházela malá anketa.

„Nejdřív jsme vyplňovali pár otázek, jestli jsme už někdy pracovali s počítačem, či ho máme doma. Pak jsme začali pracovat na testu, který obsahoval větný rozbor, něco z gramatiky i literatury. Některé otázky byly lehčí, některé těžší, ale nebylo to extrémně náročné. Po vyplnění otázek jsme znovu odpovídali na malou anketu, jak se nám test líbil. Následně se test automaticky odeslal a během přestávky jsme se dozvěděli výsledky. Zatím mi tento test přišel jako lehčí přijímačky na střední školu,“ popsala testování žačka deváté třídy Veronika Habrdlová.

Doplnila, že po celou dobu na děti dohlížel učitel a inspektorka z České školní inspekce.

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická ve Znojmě byla k testování vybrána ministerstvem školství. „Mně osobně se nápad líbí. Vím, že to takhle funguje i v zahraničí. Myslím si, že tento postup může zvednout úroveň českého školství,“ zhodnotil ředitel školy Vladimír Holík.

Dvoudenní testování žáků mělo vyzkoušet zatím jen technickou stránku věci, tedy především počítačové spojení. Znalosti žáků se budou prověřovat až při dalším kole, a to na jaře příštího roku a v roce 2013.