„Dostal jsem se k tomu vlastně už na vojně. Tam jsem viděl, jak se dá s municí udělat pěkný a zajímavý ohňostroj, a tak jsem se po tom začal pídit,“ vzpomíná nyní už ve svém obchodě se zábavnou pyrotechnikou Tichý. Od té doby má na svém kontě desítky velkých ohňostrojů. Znojmáci je mohou vidět například při pivních slavnostech, vinobraní a letos poprvé i při zahájení adventu.

Jako profesionál musel absolvovat několikatýdenní kurz. „Od rána do večera jsme se učili například zacházet s pyrotechnikou nebo znát všechny bezpečností zásady. Kurz končí těžkou závěrečnou zkouškou,“ vysvětluje Tichý.

I přes všechna přísná opatření se ale tvůrce ohňostrojů dostává do řady nebezpečných situací. Chování pyrotechniky totiž ovlivňují například i poryvy větru a počasí. To lze při přípravě ohňostroje naplánovat jen těžko.

„Nejhorší zážitek mám z vranovské přehrady. Ohňostroj jsme tehdy odpalovali z malého pontonu na vodě. Bylo na něm sto kilogramů pyrotechniky. Jeden kus neletěl správným směrem a líznul mě po tváři,“ vzpomíná Tichý.

Ohňostroje jsou podle něj stále populárnější.

„Pomalu se například stávají neodmyslitelnou součástí svateb. Lidé chtějí něco, na co budou do smrti vzpomínat,“ soudí muž, který se svým kolegou Davidem Kubíkem dokáže například na obloze vykouzlit srdce s monogramem manželského páru.

Zajímavý a bezpečný ohňostroj však zvládnou připravit i amatéři.

„Stačí například koupit fontány, kompakt a římské svíce. Dohromady vytvoří pěkný dvouminutový ohňostroj. Lidé za něj zaplatí zhruba tisíc korun,“ radí Tichý.

 

Zásady práce se zábavní pyrotechnikou

1) Nakupujte jen u spolehlivých prodejců, kde je garantovaný způsob skladování a obchodník vám dokáže poradit.

2) Doma ji skladujte v suchu a na bezpečném místě. Zápalnou šňůru dokáže zažehnout i popel z cigarety.

3) Před odpalem důkladně prostudujte návod a respektujte všechny jeho pokyny. S pyrotechnikou by neměly manipulovat děti.

4) Nedojde - li ke správnému odpálení pyrotechniky, počkejte nejméně několik desítek minut. Potom pyrotechniku ponořte na čtyřiadvacet hodin do vody a zakopejte. Pokud máte jakékoli pochybnosti, zavolejte specialistu.