Dlouhé roky pustý objekt působí jako dům duchů. „Zbytečně tady chátrá. Město dává prostory pro mladé a děti v domech, které jsou bytové, a tento objekt, který pro mládež vznikl, není schopno využívat," poukázal jeden z obyvatelů Znojma Eduard Procházka. „Nemyslím si, že by budovu město nemohlo využívat přes nedořešené soudní spory," dodal Procházka.

Znojemský zastupitel a odborník na cestovní ruch Lukáš David si myslí, že i kvůli pustému Tip klubu je Masarykovo náměstí mrtvé. „V kulturní komisi to chceme projednávat. Cítíme totiž, že dolní část Masarykova náměstí spí a spí kvůli tomu celé náměstí," řekl David.

Podle zastupitele by se v této lokalitě mohla například obnovit kdysi fungující ubytovna. „Kromě toho se musí Tip klub řešit. Nikdo pořádně neví, jaké jsou tam majetkoprávní vztahy, ale zásah a řešení by bylo na místě," dodal David.

Co se nyní s rozsáhlým objektem děje? Stát čeká na reakci Náboženské matice kvůli restituci části pozemku, na kterém budova stojí. „V dubnu roku 2013 podala Náboženská matice na náš úřad výzvu k vydání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi," sdělil již dříve ředitel brněnského územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ivo Popelka.

Náboženská matice se může na soud obrátit do 15. října tohoto roku. „K dnešnímu dni nám není známo, že by se Náboženská matice v dané věci obrátila se svým nárokem na příslušný soud," informoval Znojemský deník Rovnost den před Dnem české státnosti Radek Ležatka z oddělení komunikace úřadu pro zastupování státu.

Co bude dál? Když se podle ÚZSVM církev o svůj majetek nepřihlásí, bude stát reagovat podle zákona. „S budovou naložíme v souladu se zákonem o majetku státu. Konkrétní způsob naložení s majetkem zatím není definitivně určen," dodal Ležatka.

Vedení Znojma tak zatím jen přihlíží postupné devastaci budovy v centru historického města. „Celý spor sledujeme. S ÚZSVM jsme v kontaktu. Už v loňském roce jsme se domluvili například na tom, že celý objekt pravidelně kontrolují strážníci z důvodu bezpečnosti i kvůli tomu, aby na objektu nevznikly škody způsobené cizími osobami," uzavřela mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

„Skvost" totalitní architektury na znojemském historickém náměstí, za jehož stavbou údajně stál bývalý šéf svazáků, rodák z Blížkovic Jaroslav Jenerál, vznikl na přelomu devadesátých let minulého století. Podle původních plánů měl sloužit státem kontrolované zábavě mladých lidí. Ještě po sametové revoluci několik let fungoval. Znojmáci si pamatují na koncerty třeba Báry Basikové nebo kapely Turbo či na plesy a diskotéky, které do klubu lákaly mladé. Jako jedna z posledních opustila malou část budovy před řadou let firma zabývající se zábavní pyrotechnikou­.