Pracovníci nemocnice odebrali za loňský rok dvaadvacet hlavic, k první implantaci přistoupili po uplynutí nezbytné půlroční karantény. „Odebírají je při plánovaných operacích totální náhrady kyčelního kloubu. Odstraněná část kosti se obvykle likviduje jako biologický odpad, nyní nachází využití pro pacienty nemocnice. Potenciálně vhodný dárce je před totální náhradou osloven lékařem, který mu podrobně vysvětlí, jak může odebraná kost dále pomoci,“ popisovala mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Doktoři z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jako jedni z prvních v České republice vyměnili pacientce s artrózou kolen oba klouby najednou.
Potíže a bolesti. Na výměnu kloubů pacienti čekají měsíce. Ve Znojmě rok a půl

Pacient následně vyplní podrobný dotazník, který se zaměřuje především na vyloučení infekčních onemocnění. „Vyjmutá hlavice od dárce se vloží do dvou sterilních nádob a hluboce zamrazí na přibližně minus osmdesát stupňů. Tkáň je sto osmdesát dní v karanténě, po této době je nutné u pacienta znovu potvrdit serologickou negativitu hepatitid B a C a syfilis. Pokud je opakovaně negativní, lze tkáň hlavice použít,“ pokračovala mluvčí.

Odebrání hlavice dárci a uložení do Tkáňového zařízení (banky).Odebrání hlavice dárci a uložení do Tkáňového zařízení. Pro zvětšení rozklikněte.Zdroj: se souhlasem Nemocnice Znojmo

Také příjemce podepisuje předem souhlas s možnou implantací, celý proces je oboustranně anonymní. Lékaři pracují pouze s číslem produktu, první odběr hlavice provedli v nemocnici loni v červnu.

Nemocnice Znojmo
Další parkování u nemocnice ve Znojmě. Řidiči mohou nechat auta u Diany

Poprvé pak implantovali devátého března u pacienta s roztříštěnou zlomeninou horní části holenní kosti s kostními defekty. „Z hlavice je využita takzvaná spongiózní kost, která je vložena po kouskách do defektu poraněné kosti. Výhodou je struktura štěpu, která slouží k přehojení poraněné kosti jako lešení s následným přehojením do standardního tvaru a struktury kostní tkáně. Alternativou jsou kostní substituenty uměle vytvořené, takzvané kostní cementy, které máji pouze opěrnou funkci, ale nestimulují okolní kostní tkáň k její přestavbě ve standardní kost,“ vysvětlil primář Ortopedicko-traumatologického oddělení Martin Komzák.

V České republice má stejné oprávnění pro odebrání a použití zmíněné tkáně jen velmi málo zdravotnických zařízení. Další jsou například Fakultní nemocnice Brno, Oblastní nemocnice v Kladně nebo Národní Centrum Tkání a Buněk.

Valentýnské rande ve znojemské nemocnici. Partneři darovali přes 14 tisíc mililitrů krve
Valentýnské rande v nemocnici. Partneři darovali přes 14 tisíc mililitrů krve

„I když se celý proces zdá velmi jednoduchý, získání oprávnění a veškerá administrativa spojená s tkáňovým zařízením stála nemalé úsilí a práci kolegů. Jsem pyšný na to, že zrovna v naší nemocnici, která je největším zdravotnickým zařízením Jihomoravského kraje, se našlo využití pro kostní tkáně, které běžně končí v odpadu a přitom mohou být takovým přínosem pro naše pacienty,“ uvedl ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík.

Mají tady oprávnění k použití hlavic pro svoje potřeby. Doba použitelnosti od odběru je pět let, letos jich už znojemští zdravotníci stihli dalších šest. V tuto chvíli jsou k použití tři kusy hlavic.