Zastupitel za znojemské Piráty Pavel Nevrkla uvedl, že Jan Grois jejich podporu nikdy neměl. „Při ustavujícím zastupitelstvu jsem pro něj nehlasoval. Výzvu k odstoupení Groise tudíž plně podporujeme,“ uvedl v prohlášení s odkazem na všechny členy místního sdružení Znojemsko.

Starostovi vytýká, že se více věnoval svému PR než práci pro město. „Svými postoji a kauzami dlouhodobě rozděluje město. Senátní kampaň vedl za hranicí slušnosti. Zjevně také zásadně narušil vztahy s vedením Nemocnice Znojmo, což je obzvláště v současné covidové době nezodpovědné. Ztratil podporu většiny v zastupitelstvu. Měl by tedy z pozice starosty odstoupit a umožnit rekonstrukci rady,“ míní Nevrkla.

Ilustrační snímek. Pes v útulku
Odhlasováno. Znojemští chtějí opravit útulek Načeratice a schody k řece Dyji

Na vývoj situace zareagovali i zastupitelé z koaličního hnutí ANO, včetně místostarosty Jana Blahy. „Rolí starosty je obyvatele spojovat, nikoliv rozdělovat ve jménu svých osobních zájmů. Respektujeme výsledky komunálních voleb z roku 2018, ale je nutné reflektovat situaci ve Znojmě v posledních dnech a týdnech. Negativní ráz senátní kampaně Jana Groise, strašení obyvatel a jejich rozdělování je v rozporu s vykonáváním funkce starosty,“ přidali se zastupitelé ANO.

Poukazují také na výsledek senátních voleb, který považují za ztrátu důvěryhodnosti starosty. Proto jsme požádali našeho koaličního partnera, Českou stranu sociálně demokratickou o vnitřní sebereflexi a odchod Jana Groise z vedení radnice,“ zveřejnili v prohlášení.

ČSSD stojí za starostou Groisem

Jejich požadavek potvrdil předseda znojemské organizace sociálních demokratů Jakub Malačka, který je zároveň místostarostou města. „Kolegové z hnutí ANO nás srozuměli se svým postojem po pondělní Radě města. Jejich vyjádřením jsem byl zaskočen. V době, kdy roste počet nakažených klientů a zejména personálu v sociálních službách za které hnutí ANO odpovídá, bych očekával řešení tohoto problému, o kterém ale jak na Radě, tak na následném sezení nepadlo ani slovo,“ uvedl Malačka.

Starostu jeho političtí kolegové podporují. „Za všechny zastupitele ČSSD mohu sdělit, že stojíme za starostou Groisem. Ve volbách obdržel téměř stejný počet hlasů, jako před dvěma lety, kdy suverénně vyhrál komunální volby, což podle nás svědčí o trvající důvěře občanů. Nevidíme tedy důvod k jeho odvolání v souvislosti se senátními volbami, které neřeší komunální politiku a měly poloviční účast oproti komunálním volbám před dvěma lety,“ dodal Malačka.

Dopravní značení u opravované silnice. Ilustrační foto.
Na Vídeň už po hladkém povrchu. Silničáři začali s opravami výpadovky ze Znojma

Zastupitelé Znojma se sejdou k řádnému jednání v pondělí 26. října. Jedním z bodů programu bude zřejmě i návrh na rezignaci starosty. „Dle vyjádření ostatních stran to vypadá, že má Jan Grois aktuálně podporu pouze třinácti hlasů ze celkových jedenatřiceti. Počítáme tedy s tím, že v případě odmítnutí rezignace bude navrženo jeho odvolání, které budeme plně podporovat,“ uvedl za Piráty Šimon Fouček.

To potvrdil i jediný zastupitel tohoto sdružení Pavel Nevrkla. „Pokud Jan Grois odmítne odstoupit, tak podpořím hlasování o jeho odvolání,“ je rozhodnutý.

Starosta Jan Grois pro Znojemský Deník Rovnost uvedl, že o odstoupení neuvažuje. „Nechme vychladnout hlavy a poté pojďme diskutovat o nastavení témat pro Znojmo i zapojení politických stran,“ vyzval politiky.