„Do BaaToru jsem přišel roku 2005. Na Helmáči jsem bojoval za pouštní lid i za elfy jako lukostřelec. Nyní již pomáhám s organizací. Původně se setkávali příznivci fantasy, motiv Tolkienova Pána prstenů se objevil až později a dokázal přitáhnout spoustu lidí," přibližuje Lukášek.

Přihlížející fanoušky postav J. R. R.Tolkiena uvádí v úžas věrné kopie kostýmů. „Vše záleží na zručnosti nebo na finančních možnostech. Někdy pomůže náhoda, když znáte někoho, kdo umí pracovat s kůží," popisuje.

Letos přijelo do Rozkoše asi sto dvacet bojovníků. „Přijíždí lidé z celé republiky i ze Slovenska. Všechny táhne zajímavý scénář, který se snažíme rok od roku obměňovat a vylepšovat," říká organizátor.

První čtyři ročníky byly věnované dobývání Helmova Žlebu. „Snažíme se být vždy v něčem noví. Loni jsme měli dvě hradby spojené mostem, letos byla hradba do písmene U," popisuje.

Bojovat mohou chlapci či dívky od patnácti let. „Letos jsme měli i dva mladší účastníky, ale ty měl na starosti jejich otec, který také bojoval. Účastní se i řada dívek, spousta z nich bojuje lépe než kluci. Početní převaha mužských účastníků není nijak výrazná. Na Helmáč jezdí i celé rodiny s malými dětmi. Vyrůstá tak nová generace milovníků fantasy bitev," usmívá se Lukášek.

V organizačním týmu je pět až deset mladých lidí, na samotné bitvy dohlíží asi dvacítka pořadatelů. „Musíme dávat pozor, aby všichni dodržovali pravidla. Občas se někteří nechají unést a jdou do sebe příliš tvrdě, i když ví, že je fyzický kontakt zakázaný. Naštěstí i tak zachovávají ohleduplnost a zatím nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění, kromě zvrtlého kotníku či namožených zad. Pochopitelně máme po ruce zdravotníka," vysvětluje Lukášek.

Mini fantasy festival je obvykle pětidenní.