Sál krumlovského hotelu Epopej byl v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne zcela zaplněný. Všichni očekávali volbu starosty a místostarosty. Po složení slibu jednadvaceti zastupitelů, z nichž zatím jen čtyři tvoří radu města, řídil schůzi bývalý starosta města Jaroslav Mokrý.

„Navrhuji, aby způsob volby vedení města byl veřejný,“ řekl Mokrý. Tajnou volbu ale navrhoval Pavel Procházka ze Strany svobodných občanů. Jeho návrh však nebyl přijat, zastupitelé tedy hlasovali volbou veřejnou.

Na post starosty města byli navrženi Pavel Procházka, Tomáš Třetina a František Šlapanský. S dvanácti hlasy zvítězil Tomáš Třetina z TOP 09. Na jeho zvolení se dohodla nadpoloviční většina jednadvacetičlenného ustavujícího zastupitelstva, složeného z KDU–ČSL, Strany svobodných občanů, TOP 09, členů STANu, ODS, KSČM, ČSSD a Nezávislí.

„Cítím velkou úlevu. Jsem rád, že předvolební vyjednávání skončilo. Pevně věřím, že na dalším zastupitelstvu zvolíme dalšího člena rady a místostarostu,“ řekl po svém zvolení nový starosta Třetina.

Dodal, že vedení radnice nyní čeká spoustu práce. „Rozjedu se do Prahy, kde se budeme bavit o dalším vývoji kolem Epopeje. Začneme také s přípravami rozpočtu na příští rok. Budeme pracovat na dokončení investičních akcí a dokumentů, které je potřeba projednat na příštím zastupitelstvu,“ nastínil Třetina. Sám pak navrhl na místostarostku Irenu Kočí z ČSSD.

Zastupitelstvo však Kočí nezvolilo. Deset členů hlasovalo pro, tři proti a osm se zdrželo hlasování. I přes neúspěch zůstal šéfce krumlovských oranžových úsměv na rtech. „Měli jsme dohodu se sdružením, které tvoří členové KDU–ČSL, TOP 09, Nezávislí, Starostové a Svobodní. Dohodli jsme se na tom, jak budeme postupovat, kolik bude radních, jestli bude uvolněný či neuvolněný místostarosta. My jsme tuto dohodu dodrželi. Ale moc mě výsledek nezaskočil, tušila jsem, že to tak dopadne,“ řekla Kočí.

Při volbě místostarostky ruku nezvedl Pavel Procházka mladší. „Naši voliči a celá strana nám řekli, že je nepřijatelné, hlasovat právě pro paní Kočí. I když jsme se předem domluvili a podepsali jsme, že ji podpoříme, na poslední chvíli jsme se rozhodli, že ji nepodpoříme. V pozici místostarosty bych rád viděl například někoho z ODS. Beru to tak, že jsme možná někoho zklamali,“ vyjádřil se Procházka.

S volbou vedení radnice nebyli všichni spokojeni. „Můj názor je ten, že začala opět vláda jedné strany, ačkoliv byla dosud hodně kritizována. Máme je tu opět znovu,“ vyjádřil po skončení pondělního ustavujícího zasedání zastupitelstva student Hynek Vafek.

Většina místních ale nově zvolenému starostovi nadšeně tleskala. „My jsme s Tomášem Třetinou moc spokojeni. Většina místních počítala s tím, že právě on bude zvolený. Škoda, že se dnes nedomluvili i na místostarostce,“ komentoval pondělní jednání Vladimír Kolouch.