Nový styl a nové tváře slibují v letošním dvojvolebním roce zástupci další z nových politických stran, které ustavily svou regionální organizaci na Znojemsku. Na rozdíl od jiných oblastí však vznik TOP 09 neznamenal štěpení u křesťanských demokratů jako v celostátním měřítku.

Znojemského a krumlovského lídra pro komunální volby hodlá strana představit do měsíce. „Budeme s lidmi mluvit zpříma, nebudeme si nic nalhávat. Zakázali jsme si veškerý populismus. Přiznám se, že jsem sám zvědav, jak s naším stylem uspějeme. Je to alespoň šance ověřit si, zda to má smysl dělat,“ řekl předseda regionálního výboru strany Vlastimil Kocanda z Moravského Krumlova.

Podle jeho slov to platí i o tématech pro volební kampaň do Sněmovny. „Obvykle to vypadá tak, že přijede celostátní politik a slíbí všechno všem. My na regionálních tématech samozřejmě pracujeme, máme jich mnoho, ale soustředíme se s nimi na podzimní volby,“ dodal Kocanda s tím, že strana brzy ukáže i své komunální lídry.

„Pro Znojmo a Krumlov je chceme představit asi do měsíce, aby se mohli zapojit i do kampaně před volbami do Sněmovny,“ uvedl předseda.
Podle přehledu dárců na webu strany podpořil TOP 09 padesátitisícovým příspěvkem bývalý znojemský senátor Milan Špaček. „Pokud vím, udělal to proto, že chtěl nové straně pomoci. Členem ale není. Z KDU jsem přešel jen já. Jsem hrdý na to, že mezi členy naprosto převažují noví, mladí lidé,“ shrnul Kocanda.

Mezi nové straníky patří starosta Výrovic Pavel Vlček. „Strana mě zaujala tím, jak na rovinu říká, jak to s naším státem a jeho financemi je. Budeme mít i regionální témata, ať už to bude zaměstnanost nebo dopravní infrastruktura,“ řekl starosta.

Podle jeho mínění se nová strana může uchytit i v komunální politice. „Je samozřejmě pravda, že zejména na malých obcích není politika o partajích, ale o tvářích a o lidech. Na druhou stranu ale z hovorů s ostatními starosty vím, že některým z nich se náš projekt líbí. Předpokládám, že do komunálních voleb postavíme kandidátky v řadě obcí. Zatím je ale předčasné uvažovat, kolik by jich mohlo být,“ dodal starosta.

Okresní šéf křesťanských demokratů Jiří Němec sleduje vznik zastoupení nové strany v regionu klidně. „Díváme se na ně jako na každou jinou stranu, tedy jako na konkurenci. Myslím ale, že oslovují jinou skupinu voličů dost napravo. Proto nepředpokládám, že bychom se s nimi přímo přetahovali o hlasy,“ řekl Němec.

Potvrdil, že vyjma Kocandy, prakticky nikdo z lidovců v regionu do nové strany nepřešel. „K politickým jednáním musíme přistupovat profesionálně. To platí i o případných vyjednáváních a sestavováních koalic na podzim. Budou to pro nás stejní partneři jako všechny ostatní demokratické strany,“ naznačil Němec.

Na více informací o záměrech a osobnostech čeká i oblastní předseda občanských demokratů, znojemský starosta Petr Nezveda. „Zatím těžko můžu něco hodnotit. Bude záležet na programu, jsme velmi zvědaví, kdo tu bude lídrem, pokud postaví ve Znojmě kandidátku. Obecně lze říct jen tolik, že spolupráci si dokážu představit skoro s každým,“ konstatoval Nezveda.