„Utrpěl zranění, kterým na místě podlehl. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na čtvrt milionu korun,“ uvedl v pondělí k tragédii mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala. Deník Rovnost o nehodě aktuálně informoval.

Nehoda se zapsala černým písmem do prázdninových dopravních statik na jižní Moravě. Kritický je podle dopravních policistů především začátek prázdnin. „Řada řidičů se přesouvá na dovolenou, provoz je silnější, lidé cestují na delší vzdálenosti a vozidlo mívají naloženými zavazadly zatížené více, než jsou zvyklí,“ potvrdila mluvčí policistů Petra Ledabylová.

Riziko podle ní umocňují vysoké teploty, při nichž se snadno přidá únava za volantem provázená ospalostí a zhoršenou koncentrací. „Při prvních náznacích únavy je třeba zastavit a odpočinout si, stejně tak v případech začínajících zdravotních potíží. Odpočinutý a soustředěný řidič dovede rychleji reagovat na změnu situace na silnici než řidič ospalý či unavený. Před delší jízdou je tak potřeba si cestu dobře rozvrhnout a počítat s přestávkami na odpočinek a doplnění tekutin. Kromě toho je třeba se někdy obrnit notnou dávkou trpělivosti a ohleduplnosti,“ upozornila Ledabylová.

Se začátkem prázdnin proto policisté vyrazili na kontroly na hlavní tahy ve vysokém počtu. I nadále se s hlídkami řidiči budou setkávat na dálnicích, silnicích vyšších i nižších tříd, ale i ve městech. V jejich sítích uvízlo od pátku a během víkendu téměř tři tisíce řidičů.

"Nevíce řidičů porušilo nejvyšší dovolenou rychlost, častým prohřeškem bylo i telefonování za jízdy a nepřipoutání se bezpečnostním pásem. V desítkách případů pak šoféři na cestu vyrazili s vozidlem, které nemělo plně vyhovující technický stav. Odhaleno bylo i jedenáct hříšníků, kteří řídili pod vlivem alkoholu nebo i drogy,“ sdělil Petr Vala výsledky kontrol z prvního prázdninového víkendu.