Někteří pozorovatelé proto samotný smysl takového účtu zpochybňují, starosta se hájí. „Veškeré informace o dobročinnosti budou uvedeny ve výroční zprávě, kterou hodlá pan starosta uveřejnit na konci roku," vzkázal Deníku Gabrhel přes mluvčí města Zuzanu Pastrňákovou.

Kritikům ale taková netransparentnost vadí. „Pokud pan starosta udělal veřejné prohlášení, že plat bude posílat na transparentní účet, měl by dodržet slib," míní například zastupitel Lukáš David (Pro Znojmo). Lidé, kteří něco jiného říkají a něco jiného dělají, se podle něj dají nazvat pokrytci. „Řešením by tedy bylo, aby si pan starosta zřídil trvalý příkaz tak, jak to děláme všichni, kteří máme pravidelné platby. Zbavil by se tak komentářů a spekulací," dodal David.

Uvažoval také nad možností transparentní účet zcela zrušit. „Pak by mohl starosta reagovat na konkrétní potřeby lidí přímo," uzavřel David. Podobného názoru je i znojemský politolog Jaromír Příkazský. „Starosta Znojma sám transparentní účet chtěl. Pokud ale na něj nechodí pravidelné příjmy, ztrácí svůj smysl. Výroční zpráva přece nemůže nahradit fungování veřejně přístupného účtu," řekl Příkazský.

I sociolog Pavel Kovařík míní, že někteří politici se chovají v rozporu s tím, co slibují. „Problém nastane, když uvíznou v síti svých polopravd a lží a začnou vytvářet vlastní paralelní realitu. Přestávají být důvěryhodní pro voliče i politické partnery. Mám pocit, že právě to se děje v našem městě," obával se Kovařík.

Svého platu se Gabrhel vzdal prohlášením z loňského dubna, účet zřídil o pár měsíců později.

A kolik by se vlastně na transparentním účtu mělo objevovat měsíčně peněz? Po odečtení daní činí starostenský plat Gabrhela necelých padesát tisíc měsíčně, na účtu se ale objevuje částka nižší, navíc nepravidelně.

V souvislosti s funkcí starosty pak Gabrhelovi plyne daleko víc. Podle jeho loňského majetkového přiznání, k němuž má Znojemský deník Rovnost přístup, získal totiž za členství v orgánech vodárenského svazku, jehož je Znojmo členem, a související akciové společnosti, přes 420 tisíc korun. Právě Gabrhelovy příjmy pramenící ze členství Znojma ve vodárenském svazku se ale stávají čím dál více terčem ostré kritiky opozice. Podle ní totiž v posledních letech odměna pro znojemského starostu nebývale vzrostla.

Coby poslanec pak Gabrhel pobírá ročně přes 720 tisíc korun a z krajského úřadu mu za uplynulý rok plynul příjem necelých 150 tisíc.