Jaká byla vaše cesta ke stolnímu tenisu?
Začal jsem hrát v Prosiměřicích, kde nás vedl ředitel školy pan Mašek. Když mi bylo nějakých sedmnáct osmnáct let, dostal jsem ve Znojmě od pana Bílka nabídku trénovat stolní tenis. Založili jsme klub v Domě dětí a mládeže a posléze se spojili se Sokolem. Podílel jsem se na vedení a s muži jsme se dostali až do druhé ligy. Pak jsme se zde nějak nepohodli a skončil jsem. Myslel jsem, že už se ping-pongu nebudu věnovat.

Co se stalo, že jste založil vlastní oddíl?
Potkal jsem se s kamarády z Prosiměřic Markem Vebrem a Jardou Polákem, kteří jsou o něco starší a dříve mě učili stolní tenis. Chvíli jsme hráli znojemskou ligu neregistrovaných hráčů. Domluvili jsme se, že založíme vlastní klub, a hledali nějakou nižší soutěž a až poslední den, kdy to šlo, jsme získali divizi z Hodonína (sezona 2012/2013, poznámka redakce). Hned nato jsme se domluvili s panem Makovickým v Moravském Krumlově, aby nás vzal pod sebe. Myslel jsem, že po roce z Krumlova odejdeme, ale než jsem se stačil rozloučit, pochopil jsem, že s námi Krumlovští dál počítají, nakonec jsme zůstali dodnes.

A jak jste se ocitli v Řeznovicích?
Jedná se v podstatě jen o formální záležitost. Ve Znojmě je poměrně silná soutěž neregistrovaných hráčů, ale okresní přebor dospělých hrají jen čtyři mužstva v jedné třídě, mládež žádná. Proto přišla na řadu fúze s Řeznovicemi. Je to první vesnice na okrese Brno-venkov za hranicemi okresu Znojmo. Hrajeme okresní soutěž, kde je pět tříd, a každý si tak nachází své uplatnění. Také naše děti mají možnost pravidelné konfrontace s ostatními týmy Brněnska.

Proč vzniklo i ženské družstvo?
To byla vlastně jen velká náhoda. Nejvyšší soutěž oficiálně nemohou hrát B týmy, a tak měl Hodonín hráčky na hostování v Dubňanech, pod kterými hrály extraligu. Jednou Dubňany řekly, že už se jim to nelíbí, a v Hodoníně najednou nevěděli, kam s tím družstvem. Oslovil mě předseda sdružení hodonínského klubu pan Brhel, jestli je nechci. Řekl jsem, že to zkusíme (sezona 2014/2015, pozn. red.). Všichni se na mě dívali jako na blázna, protože jsme ženy nikdy nedělali. Převedli jsme soutěž těm holkám, které do toho spadaly, a řekli jim, ať se hlásí v Moravském Krumlově. Ptaly se, kde to je, tam se nikdy ping-pong nehrál. A teď máme na zápasech nejvyšší návštěvnost z extraligy.

Vaše ženy už ale nejsou na hostování z Hodonína. Jak se to seběhlo, že jste je získali?
Po prvním roce, kdy se holky měly do Hodonína vrátit, řekly, že se vrátit nechtějí. Myslím, že i samotný Hodonín to zaskočilo.
Po zdlouhavých jednáních se ale nakonec podařilo soutěž i hráčky definitivně přesunout do Moravského Krumlova.

Po dvou sezonách, kdy jste měli ženské družstvo, jste se dostali do finále nejvyšší soutěže stolního tenisu.
Dobře jsme doplnili tým a pak se nám před předloňskou sezonou ozvala Dana Čechová a my jsme posílili o tehdy aktuální mistryni republiky ve dvouhře. Přihlásili jsme se do evropských pohárů, dostali jsme se až do finále extraligy. Tím jsme rozčísli, že tam tradičně bývaly Břeclav a Hodonín. Skončili jsme druzí. Po sezoně Dana Čechová odešla a všichni si mysleli, že padneme na chvost extraligy.

Jak se vám podařilo, že se tak nestalo, ale naopak jste skončili třetí v republice?
Shodou náhod, kterým se snažíme jít naproti, se tento pád nekonal. Už dříve jsem se seznámil s jednou japonskou hráčkou, a ta sháněla tým pro svoji kamarádku jménem Mitsuki Yoshida. Je to taková světoběžnice. Hrála v Chorvatsku, Polsku, Německu a před příchodem k nám v Portugalsku. My si ceníme toho, že s námi jako prvním klubem podepsala smlouvu na druhou sezonu a zůstane u nás. Hráli jsme extraligu, Evropský pohár ETTU, což je něco jako ve fotbale pohár UEFA, a pak středoevropskou superligu. V té jsme se letos dostali mezi čtyři poslední a skončili čtvrtí. Všechny týmy před námi hrály Ligu mistrů.

Hraje za vás ještě jedna cizinka z Ruska…
Kromě toho, že nám odešla Dana Čechová, tak nám po finále oznámila Simona Šlehobrová, že by ráda zkusila angažmá v maďarské lize. Vznikla trochu panika, v té době už je většina hráček pod smlouvou. Nám se ale podařilo získat kromě Mitsuki také jednu ruskou hráčku, Jekatěrinu Čerňavskou. S ní jsme byli v kontaktu už přes dva roky, jednání tak byla velmi rychlá. Tým tvoří ještě Kristýna Mikulcová a Barbora Kapounová. Holky jsou tady od začátku, přišly tehdy na hostování z Hodonína.

Velmi se věnujete výchově nových hráčů. Jak s dětmi pracujete?
Mládež děláme ve spolupráci se znojemským Střediskem volného času, děti hrají za Moravský Krumlov. Se Střediskem volného času, které nám zajišťuje nábor, i s vedením školy ve Znojmě na práci, kde jsme našli pro práci s dětmi skvělé zázemí, výborně spolupracujeme. Díky výjimce, kterou nám udělilo vedení Městské ligy stolního tenisu, můžeme naše děti, začátečníky, nasazovat do soutěže pro neregistrované rekreační hráče. Hrají proti dospělým, ale není to silové a děti už techniku mají, tak jsou schopni proti nim hrát. Pak přecházejí do okresního přeboru na Brněnsku. Máme tam teď tři velmi šikovné hráče, kteří by už měli jít příští sezonu do krajské soutěže. Ve Znojmě máme kolem padesáti dětí. I v Krumlově je zájem dětí velký, každoročně se zde hlásí zhruba třicet dětí.

Stolní tenis není asi pro děti tak finančně náročný?
V podstatě jim stačí jen sportovní oblečení a obuv. Pálky jim ze začátku půjčujeme a míčky dodává oddíl také.

Co potřebuje dobrý stolní tenista?
Musíte si uvědomit, že stolní tenis se nehraje rukou, ale celým tělem. Je to velká zátěž na nohy, proto naše stolní tenistky mají pořádná stehna. Myslím, že na nohy je to srovnatelná dřina s boxem. Dále je to cit v ruce a samozřejmě spolupráce ruky a hlavy. Proto je potřeba začínat v mladém věku, aby se tam to spojení vytvořilo.

Nemohl by tak stolní tenis pomáhat dětem, které třeba trpí dysgrafií a špatně tak píší?
Myslím, že by to mohlo být pro ně přínosem. My máme letos první zkušenost s chlapcem, který je autista. Je velmi družný, rád vás obejme, je v něm velká bezprostřednost. Pomaleji se učí koordinaci. Náročný je proces, aby si to zapamatoval, třeba že při přeskoku přes kozu musí roztáhnout nohy. Jakmile to ale zvládne, tak už to umí. Je velmi hodný a snaživý. Má velký problém se soustředit. Snad mu ten ping-pong malinko dá.

Co vás potěšilo v této sezoně?
To, jak funguje klub. Mám radost z dětí, které k nám chodí. Jsou charakterově výborné. Těším se, že mezi ně můžu chodit.

Kromě trénování máte ještě čas hrát?
Ano, ve volných chvílích vypomáhám v nižších mužských soutěžích. Naše áčko předloni postoupilo do druhé ligy a skončili jsme třetí. Letos jsme bohužel nedokázali na úspěšné sezóny navázat a sestoupili. Je to silná soutěž a naši soupeři většinou sází na vlastní odchovance, my budeme ještě muset počkat, až nám ti naši tak za čtyři pět let dorostou.