Poukazuje zejména na neobvyklý postup při samotném podání trestního oznámení. „Podle mých informací o podaném trestním oznámení nevědělo vedení města. Soudím, že v tak závažné věci vznikne ověřený zápis a rada města přijme usnesení, ale nestalo se tak,“ poukázal opoziční zastupitel Lukáš David, který podniká v oblasti cestovního ruchu.

Interním auditem a hospodařením městských organizací se na znojemské radnici zabývá radní Růžena Šalomonová, která také za město iniciovala podání trestního oznámení. „Paní Šalomonová je oprávněná kontrolovat hospodaření města. Z titulu této funkce má v duchu zákona o obcích oprávnění podat trestní oznámení, pokud získá pochybnosti, že mohlo být nehospodárně nakládáno s prostředky města. Nyní je na posouzení příslušných orgánů, aby situaci vyhodnotily a věc buď postoupily k dalšímu prošetření nebo ji odložily,“ reagoval na dotazy Deníku mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Radní Růžena Šalomonová Deníku vysvětlila, že každý zastupitel (tedy i radní - pozn. red.) má ze zákona povinnost oznámit podezření ze spáchání trestného činu. Tuto povinnost mu ukládá i trestní řád. „V tom se zastupitelé liší od normálních občanů, u nichž nesplnění této povinnosti není sankcionované. Nájem ve výši odpovídající nájmu dvoupokojového bytu mně v dané lokalitě nepřipadal v pořádku ani v souladu s péčí řádného hospodáře ze strany města,“ popsala radní Šalamonová.

K záležitosti trestního oznámení vznesl dotaz opoziční zastupitel Lukáš David na posledním zasedání zastupitelstva. Záznam je již dostupný ny YouTube.

Zdroj: Youtube

Na nesrovnalosti ve výši nájmu měl radní Šalomonovou dle jejích slov upozornit obyvatel Znojma. „Pokud bych to neoznámila já, jistě by to oznámil někdo jiný. Otázka takto překvapivě nízkých nájmů je ze strany občanů často diskutována. A byl to právě jeden zvídavý občan, který mě na danou skutečnost upozornil,“ vysvětlila radní. Na otázku, zda trestní oznámení konzultovala s vedením města, nechtěla odpovídat. „Tuto otázku ponechám bez komentáře," uvedla.

Ilustrační foto.
Školy ze Znojemska stávku na konci listopadu zvažují. Jasno budou mít v pátek

Ředitel Znojemského městského pivovaru Miroslav Harašta již dříve Deníku sdělil, že výše nájmu je podle něj odpovídající. „Investovali jsme v řádech několika milionů korun a nejen do hospody. Zmíněná HoZpoda byla neobyvatelným prostorem a my ji za vlastní peníze zprovoznili. Z toho část šla přímo na rekonstrukci budovy, která je majetkem Znojma,“ upozornil.

K dalšímu vývoji situace potvrdil, že měl schůzky s vedením města a padla na nich informace o tom, že představitelky radnice o podání trestního oznámení nevěděly. „Z této skutečnosti jsem totálně zděšený. Takto se přece město chovat nemůže. Podobně jako já, mohou dopadnout i další podnikatelé. Město si totiž v minulosti pomáhalo výhodným pronajímaným zanedbaných nemovitostí výměnou za to, že se o ně podnikatelé postarají,“ sdělil ředitel pivovaru.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Doplnil, že se bude bránit soudní cestou. V minulém týdnu navíc požádal v souvislosti s trestním oznámení o pozastavení členství ve spolku ZnojmoRegion.

Zdroj: Martin Moštěk