„Mami, tady ten řetízek se mi moc líbí, anebo můžeme vzít taťkovi hodinky a babičce šátek,“ žadoní malá holčička. Za symbolické ceny lze nejen nakoupit dárky pro rodinu, přátele, ale především přispět na dobrou věc.

Výtěžek z prodeje totiž putuje do Nadace pro transplantaci kostní dřeně. „Účastním se již od prvního ročníku. Svým věkem do dárcovství už jít nemohu, a tak pomáhám alespoň jako dobrovolník,“ vysvětluje svou účast na bazaru například Radka Dvořáková.

Prodej a následný finanční výtěžek z darovaných šperků není totiž jediným smyslem akce. Hlavní prioritou je sehnat zájemce, kteří by byli ochotni zapsat se do registru dárců kostní dřeně.

„Před pěti lety onemocněl syn akutní leukémií a jeho jedinou nadějí byl dárce. Je hrozné zjistit, že vás může něco vyléčit, ale není dárce. S kostní dření to totiž není jednoduché. Aby byla transplantace úspěšná, je třeba pro pacienta najít vhodnou osobu, která se s nemocným shoduje v mimořádně složitém systému transplantačních znaků. Čím více dárců bude, tím se zvýší i šance pro nemocné,“ vysvětluje organizátorka akce Iveta Hlobilová.

Loňský Šmukbazar vynesl více než šedesát tisíc korun. Další peníze z prodeje darovaných věcí putují Nadaci pro transplantaci kostní dřeně vždy po pravidelné Kabelkománii ve Znojmě.


Někteří návštěvníci postávají před Chatkou, rozmlouvají a popíjejí svařák. Mrazivé počasí o sobě dává vědět, začíná lehce mrholit a foukat studený vítr. Pravá chvíle na to se ohřát. Před Chatkou totiž právě rozpalují svou pec skláři z Florianovy huti. Kdo chce, může tedy nahlédnout do tajů sklářské tradice, vyzkoušet si svoji zručnost nebo objevit skrytý talent. „Atmosféra je vždy příjemná. Pro lidi je to taková zvláštnost. U nás má skláře v rodině snad každý. Ale tady se pořádně neví, jak se se sklem vlastně pracuje,“ hodnotí akci skláři.

Blíží se večer, venku je už tma, ale Chatka stále praská ve švech. Někteří ještě hledají ten svůj správný kousek, jiní, co mají už nakoupeno, plní své žaludky a baví se. „Jako každý rok jsem nadšená. Fandím lidem, co ve svém volném čase nezištně a zadarmo pomáhají. Úžasné je i občerstvení, především škvarková pomazánka,“ libuje si návštěvnice bazaru Kateřina Kotoučová.

Šmukbazar trvá až do nedělní čtvrté hodiny odpolední. Pořadatelé při přípravch pokaždé využijí každého ochotného pomocníka. „Přípravy jsou vždy náročné. Naštěstí mi pomáhá spousta lidí, včetně města Znojma. Už by to ale také chtělo nějakou změnu. Třeba udělat radost i mužům a všem milovníkům vína,“ přemýšlí nahlas organizátorka Hlobilová.

ROMANA TUČKOVÁ HAHNOVÁ