V některých vesnicích se rozhodli nevystavovat koledující děti dešti. Například v Krhovicích odložili koledu na neděli 7. ledna, kdy bude příznivější počasí. Původně měli koledníci vyrazit v sobotu 6. ledna. Podobně jako v Jevišovce na pomezí Znojemska a Břeclavska. Také tam se rozhodli vyčkat a sbírku po vsi o den odložili.

Náledí na silnici, ilustrační foto.
Přichází změna. Řidiče i chodce na Znojemsku potrápí náledí

V Horním Břečkově skupinka koledníků po obci v sobotu 6. ledna vyrazila. „Děkujeme všem kdo přispěli a také koledníčkům, že jim nevadil déšť," vzkázal ředitel Oblastní charty Znojmo Evžen Adámek, který se akce sám účastnil.

Od pátku procházeli koledníci Hrušovany nad Jevišovkou a lidé je mohli přivítat po celý víkend. Vzhledem k nepřízní počasí a nemoci koledníků se v některých ulicích koledování posunulo na příští sobotu 13. ledna.

Ilustrační foto
Vinaři loni zářili za hranicemi: skoro třináct set medailí, dvanáct šampionů

V Jaroslavicích se bude sbírka konat 14. ledna, což je také poslední den, kdy koledníci domácnosti navštíví. Ve stejném termínu se v Jaroslavicích koná o půl páté odpoledne charitativní koncert kapely Sklep Bojs a Jarmínku v kostele svatého Jiljí. Příchozí, které koledníci nezastihli doma, mohou přispět na koncertě.

Koleda po sklepích je symbolické zakončení celého období. Hotaři opatrovali vinařům vinohrad, nyní dostávají zaslouženou odměnu.
Tradice a koleda s muzikou. Tři králové s hotaři navštívili sklepy v Šaldorfu

Celorepubliková sbírka končí právě tento den, ale zájemci mohou poslat peníze na účet nebo pomocí dárcovské SMS.

Více informací o způsobech pomoci je k nalezení ZDE.

Loni lidé v regionu darovali více než tři miliony korun. „Výtěžek Tříkrálové sbírky 2023 po přičtení částek z online koledy a výměny valut za Oblastní charitu Znojmo byl 3 250 053 korun,“ sdělil po loňském sčítání ředitel znojemské charity Adámek. Do akce se zapojili skauti, studenti, farnosti a další dobrovolníci. Podobně je tomu i letos.

Výtěžek loňské Tříkrálové sbírky pomohl na Znojemsku zaplatit odstranění následků požáru a opravu střechu na rodinném domě v Petrovicích. O případu Deník imformoval.

Zdroj: Youtube

Tři králové vyrazili do ulic poprvé v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi a obnovili tak dávnou lidovou tradici. Pro koledníky i dárce představuje unikátní příležitost k tomu začít nový rok dobrým skutkem.

Byli jste také koledovat nebo se chystáte? Pošlete nám fotky s krátkou informací, kde jste je pořídili. Připojit můžete i zajímavý příběh, který se s koledováním u vás pojí. Učinit tak můžete prostřednictvím webového formuláře v rubrice Čtenář reportér. Využít lze i e-mailovu adresu znojemsky@denik.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Top pět akcí roku na Znojemsku. Nejvíc peněz půjde do věže, náměstí i chodníků

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová