Vesnice hospodaří s rozpočtovým provizoriem, rozpočty schválí až po ustanovení nového vedení obcí. Podle politologa nejde o nijak neobvyklou situaci, ke které na menších obcích se sedmičlenným zastupitelstvem dochází a je otázka, jak nové volby dopadnou a jaké řešení patových situací nabídnou.

V Tvořihrázi získala osmačtyřicet procent hlasů iniciativa Mladí s nadějí, o deset procent méně pak bralo sdružení Společně pro Tvořihráz v čele s dosavadním starostou Josefem Broučkem a daleko za nimi zůstala Dobrá volba pro Tvořihráz. „Koaliční kandidátky získaly čtyři mandáty a další tři mandáty v zastupitelstvu připadlo iniciativě Mladí s nadějí. Z ustavujícího zasedání vzešlo nové vedení obce, tři zastupitelé z této iniciativy měli zřejmě větší očekávání a ambice, a odstoupili," popsal situaci starosta Tvořihráze Josef Brouček. Jak doplnil, obec má schválené rozpočtové provizorium. „Není to nic neobvyklého, děláme to tak každý rok. Rozpočet schválí až zastupitelstvo, které vzejde z nových voleb," vysvětlil Brouček s tím, že situace s vyhlášením nových voleb nastala v Tvořihrázi poprvé. Jak doplnil, současný nižší počet zastupitelů nijak neovlivnil práci pro obec a díky pracovitosti těch zbývajících vše potřebné zvládají.

Vrásky na čele má nyní i starosta Kravska. Své mandáty složili tři zastupitelé ze Sdružení nezávislých kandidátů pro Kravsko, kteří ve volbách získali vítězných šestatřicet procent hlasů, stejně jako čtyři náhradníci. V těsném závěsu za nimi skončilo sdružení Pro Kravsko a komunisté. „Nyní je podaný návrh na vyhlášení nových voleb, termín dosud ministerstvo nevyhlásilo," podotkl komunistický starosta Kravska František Moučka s tím, že důvody složení mandátů mu nejsou známé.

Podle termínu vyhlášených již nyní ministerstvem vnitra půjdou k urnám lidé v Tvořihrázi třináctého června a Tavíkovičtí již čtrnáctého března. Tavíkovické zastupitelstvo se rozpadlo ještě dřív, než mohlo zasednout k ustavujícímu zasedání. Slib složili pouze čtyři ze sedmi zastupitelů. Tři jejich kolegové, i všichni jejich náhradníci, z kandidátky hnutí Starostové a nezávislí (STAN) totiž složili mandáty.

Kolapsem tavíkovického zastupitelstva pokračuje vleklý spor mezi skupinami zastupitelů. „Volby dopadly jednoznačně, daly nám a kandidátce Tavíkovice a Dobronice společně podobný počet hlasů a stejný počet mandátů. Není proto možné, abychom zůstali v zastupitelstvu čistě jen do počtu a nemohli se na ničem podílet," argumentoval lídr kandidátky STANu Libor Kosour, proč s kolegy složil mandáty.

Poměr členů zastupitelstva čtyři ku třem podle politologa často směřuje k podobným výsledkům, k jakým došlo hned ve třech obcích na Znojemsku. „Nízký počet stran i kandidátů je kolikrát v malých vesnicích problém zaplnit. Opakované volby navíc možná dopadnou podobně, jako na podzim. Lidé musí doufat, že koalice najdou větší podporu," naznačil politolog Jaromír Příkazský.