Změna v uvažování vedení Znojma nastala poté, kdy se minulý týden v médiích objevily informace o možném ovlivňování výsledků fotbalových utkání i ze strany znojemského celku kvůli podivným sázkám na dva zápasy Tipsport ligy. „Ctíme presumpci neviny, ale navrhuji odložit hlasování o dotaci tomuto klubu do té doby, než jeho vedení přesvědčivě vysvětlí podezření z manipulace se sázkami. Vyjádření pana Tunky, že je celá kauza vykonstruovaná chápeme, ale není ničím podloženo,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois.

Zastupitelé se starostou naprosto souhlasili. „Zatím jde v tomto případě spíš jen o spekulace. Dává však smysl, že jsme dotaci klubu pozastavili,“ řekl opoziční zastupitel Lukáš David.

Majitel klubu Jiří Tunka nyní mluví o tom, že si na další fungování znojemského fotbalu bude muset vzít půjčku. „Jsem rád, že starosta Znojma ctí presumpci neviny. Bez strategického partnera jako je město se fotbal ve Znojmě dělat nedá. Pokud dotace nepřijde, budeme si muset vzít půjčku,“ reagoval Tunka.

Jeho tým čelí podezření kvůli podivným sázkám na dva zápasy Tipsport ligy s Táborskem a Nitrou i utkání na chorvatském soustředění s Lokomotivou Záhřeb. Další duel s polským Sosnowiecem zase mohli ovlivnit rozhodčí. „Je to šílenství. Nechápu, kdo kauzu vymyslel a vytáhl. Máme určité indicie, že šlo o úmysl, aby nás poškodili. Je to hon na nás pár dní před začátkem ligy,“ naznačil stoprocentní vlastník znojemského klubu.

Na podezřelé sázky na přípravná utkání Znojma upozornila společnost FederBet, která se zabývá odhalováním podvodů ve fotbale. Česká asociace má jako smluvního partnera monitorujícího sázky Sportradar, který na rozdíl od FederBetu pokrývá víc území, třeba i v Asii.

Klubu 1. SC Znojmo kvůli kauze hrozí i mnohamilionová pokuta od Fotbalové asociace České republiky i vyloučení z druhé ligy.