„Na Rejdiště jsme šly s dcerou víceméně náhodou. Většinou pobýváme v Dolním parku, ale místo skluzavek a houpaček nás tam čekal jen plot a za ním nákladní auta a bagr. V parčíku na ulici 17. listopadu je sice malé hřiště, ale není tam bohužel moc atrakcí, kde by se dcera vydováděla. Vypravily jsme se tedy pod most Na Rejdiště. Dětí tam byla spousta a divím se, že radnice takové nebezpečné zábradlí na hřišti nechá," zlobila se Jana Sobotková.

Jak dodala, příslušní pracovníci možná nečekali tak brzy jarní počasí a opravy měli naplánované na pozdější dobu. Její domněnku ale vyvrátila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Kontroly a opravy

„Zaměstnanci Městské zeleně každý týden monitorují dětská hřiště a případné nedostatky či rozbité věci na hřištích opraví. Jedenkrát za rok provede komplexní kontrolu externista, na základě jeho zjištění se pak radnice rozhodne například o nutné obměně jednotlivých herních prvků," vysvětlila Pastrňáková. Dodatečně sdělila, že odborníci herní prvky Na Rejdišti obrousí a opatří novým nátěrem co nejdříve.

Nemilé zkušenosti má i Jolana Ambrosková, která vede od loňského roku na Vídeňské ulici dětské centrum a zároveň je matkou dvouletého syna. „Opravy hřišť ve městě má na starosti Městská zeleň, ale závadu musí vždy někdo nahlásit, mnohdy i opakovaně, " zlobila se Ambrosková s tím, že před časem vyrostlo ve Znojmě několik nových hřišť.

„Zřejmě tehdy byly k dispozici peníze z dotací. Budovatelé se sice pochvalně poplácali po zádech, ale údržba je nyní minimální. Atrakcí na hřištích je málo a jsou pro dítě rychle okoukané, takže rodině nezbývá jiná možnost než migrovat po celém městě a objíždět různá hřiště," uvažovala Ambrosková.

Desatero bezpečného hřiště
1. Hřiště by mělo být oplocené, aby na něj nemohli psi.
2. Vjezd, výjezd a přístupové cesty musí být kdykoliv přístupné a prosté překážek.
3. Hřiště se pravidelně uklízí, kontroluje a v případě nutnosti opravuje.
4. Povrch hřiště tvoří měkké materiály, jako je písek, pryž nebo drť z kůry
5. Herní prvky jsou z trvanlivých materiálů, mají oblé hrany a nejeví známky koroze či nestability.
6. Herní prvky jsou bez závad, nikde netrčí hřebíky, šrouby či třísky.
7. Příčky na šplhání se neprotáčejí  a jsou umístěny tak, aby jimi dítě nepropadlo
8. Ukotvení prolézaček je úplně zapuštěno v zemi, takže děti o ně nemohou zakopnout.
9. Písek v pískovišti je čistý,  pískoviště je oploceno nebo se zakrývá.
10. Na hřišti se kolem atrakcí nedrží voda.

Zdroj: web Nadace ČEZ

Doplnila, že hřiště jsou rozmístěná v různých lokalitách Znojma a lidé by mohli být zdánlivě spokojeni. „Z mého pohledu je vynikající hřiště v Chvalovicích a něco takového by mohlo vzniknout třeba v parku u nemocnice nebo právě Na Rejdišti, kde je dostatek nevyužitého travnatého prostoru. Starší děti mají sice ve Znojmě skatepark u fotbalového stadionu, ale mohou využívat pouze dvě překážky z dostupných deseti. Často se tam skladuje materiál a prostor je zabraný kvůli rekonstrukci stadionu," doplnila své úvahy Ambrosková.

V plánech radnice pro letošní rok je však pouze dobudování dětského hřiště v Mramoticích. „Nové dětské hřiště získají děti také v Dolním parku. Stávající herní prvky najdou své uplatnění na ulici Holandská naproti školce," zakončila Pastrňáková.

Na přelomu let 20092010 získala herní prvky pro děti například i historická zákoutí Znojma. Řeč je o kapucínské zahradě za Vlkovou věží a v bezprostřední blízkosti rotundy sv. Kateřiny. Tamní hřiště muselo nyní částečně ustoupit opravám v okolí rotundy, ale na jaře se herní prvky opět vrátí zpět.

Nynější vedení radnice investovalo loni bezmála čtyři sta tisíc korun na nové herní prvky na hřištích umístěných na Máchově náměstí, v Aninské ulici, u Louckého parku a v Mramoticích.