Mašovický lom

close V lomu je zpoplatněno koupání od začátku června do poloviny září. info Zdroj: Renata Komínková zoom_in V lomu je zpoplatněno koupání od začátku června do poloviny září.

Mašovický lom nedaleko Znojma se pyšní čistou a osvěžující vodou i v parném létě. Stejně jako loni, přistoupil i letos jeho majitel Stanislav Kacetl k vybírání vstupného. Opatření podle něj prospělo kvalitě vody. Místo láká nejen plavce. Vybral si ho pro jeden z unikátních koncertů opětovně Hudební festival Znojmo.

Podle Stanislava Kacetla lidí po zpoplatnění v lomu viditelně ubylo. „Voda je čistá, hygiena ji kontroluje. Ubylo také různých večírků, které lidé u lomu pořádali,“ zmínil Kacetl.

Znojemské podzemí

close Základní prohlídkovou trasu znojemského podzemí doplnily nové expozice přibližující historii jeho využivání, stavby a bránění. info Zdroj: Deník / Martin Moštěk zoom_in Znojemské podzemí.

Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České republice, ale i ve Střední Evropě. Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř sedmadvacet kilometrů. Předpokladu o využívání chodeb pro obranu města v dobách války nasvědčuje i jejich mimořádně spletitý a nepřehledný systém.

Dnes slouží část podzemí jako turistické lákadlo. Přibližně jeden kilometr dlouhá trasa začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici, spojující Horní náměstí s Masarykovým. Zájemci se mohou objednat na prohlídku on-line, na výběr je klasická a adrenalinová trasa.

Vinařská pohotovost

close Vinaři ve Vrbovci a otevřené sklepy. Celá vinařská ulička bude otevřená 25.května. Snímky z minulých ročníků. info Zdroj: Romana Janská zoom_in Vinaři ve Vrbovci a otevřené sklepy.

Turisté, kteří přijedou na Znojemsko za vínem, mají jistotu, že ve vinařských obcích a uličkách o ně bude vždycky postaráno. Vinaři se ve vítání návštěvníků střídají. Otevřené při žíznivé návštěvníky bývají sklepy ve Vrbovci, Šatově, Novém Šaldorfu a Hnanicích.

Vinné sklípky zahloubené ve svazích přímo u vinic a nad nimi lisovny nejrozmanitějších tvarů i barev nabízí Znojemská vinařská podoblast. „Táhne se jihozápadně od Brna až k rakouským hranicím. Je vyhlášená především bílými aromatickými víny, ale své místo zde mají i vína červená. Bílé odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené jsou dokonce zařazeny do certifikačního systému VOC Znojmo," shrnuli zástupci destinační společnosti ZnojmoRegion.

Zámek Moravský Krumlov

close Město vlastní zámek od roku 2016. Opravy slavnostně začaly na konci července 2019. Na snímku je zámecká věž. info Zdroj: se souhlasem MěKs Moravský Krumlov zoom_in Zámek v Moravském Krumlově.

Ochlazení nabídne i zámek v Moravském Krumlově, která láká na slavnou Slovanskou epopej. Cyklus obrazů tvoří dvacet velkých pláten, v nichž Alfons Mucha ztvárnil dějiny slovanských národů. Pro svůj cyklus vybral dvacet klíčových událostí, které podle něj ovlivnily vývoj Slovanů. Mucha je maloval od roku 1910 dalších osmnáct let.

K prohlédnutí jsou i šlechtické komnaty, zámecká věž, sbírka moderního umění a aktuální výstava současných výtvarníků. Pořadatelé lákají i na výstavu Tunelem do dvacátého století nebo Muchovu stezku. Více informací najdou zájemci ZDE.

Vranovská přehrada

close Hráz vodní nádrže Vranov. info Zdroj: se souhlasem Povodí Moravy zoom_in Hráz vodní nádrže Vranov.

Atraktivní místo pro letní rodinnou dovolenou najdou zájemci na Vranovské přehradě. Kromě koupání nebo výletů lodí si mohou užít i adrenalinové zážitky. K zapůjčení jsou lodičky a šlapadla, kanoe, kajaky i elektrické lodě, paddleboardy a dětská šlapadla. Láká například Lanový park na pláži.

Vranovská přehrada navíc letos slaví devadesát let a při té příležitosti připravili pořadatelé řadu akcí a doprovodných programů, které si mohou užít lidé přes celou sezonu.

Zámek Vranov nad Dyjí

close Státní zámek Vranov nad Dyjí je v dubnu otevřený o víkendech. info Zdroj: se souhlasem správců zámku zoom_in Státní zámek Vranov nad Dyjí.

Na mimořádné letní prohlídky běžně nepřístupných prostor láká zámek ve Vranově nad Dyjí. Každého návštěvníka podle organizátorů nemusí totiž zajímat jen reprezentační prostory. Turisté se mohou těšit na prohlídku zámku od sklepa až po půdu.

Pokračují kastelánské prohlídly Sálu předků. Zájemci si budou moci užít i atmosféru nočního zámku s průvodcem a novinkou budou Růžové slavnosti.Více informací na webu zámku.

Řemeslná zmrzlina

close Mezi oblíbené příchutě zákazníků patří máta s čokoládou, pistácie nebo slaný karamel.Foto: Maty’s Nice Cream info Zdroj: se souhlasem Maty’s Nice Cream zoom_in Mezi oblíbené příchutě zákazníků patří máta s čokoládou, pistácie nebo slaný karamel.Foto: Maty’s Nice Cream

Zmrzlinárna Maty’s Nice Cream v Tyršově ulici ve Znojmě má otevřeno pátým rokem. Podle majitelky podniku Markéty Vody je oblíbená pestrou nabídkou zmrzlin.

Mezi ty nejvíce žádané patří máta s čokoládou, pistácie nebo slaný karamel. Poprvé otevřeli v létě v roce 2020.

Zámek Uherčice

close Nová trasa na zámku v Uherčicích povede východním křídlem s vybavenými interiéry a zrekonstruovanou štukovou ozdobou. info Zdroj: se souhlasem Aleny Lysé zoom_in Nová trasa na zámku v Uherčicích povede východním křídlem s vybavenými interiéry a zrekonstruovanou štukovou ozdobou.

Novou prohlídkovou trasu nabízí pro letošní turistickou sezonu návštěvníkům zámek v Uherčicích. Těšit se mohou na zrekonstruované východní křídlo vyzdobené barokním štukem i dobovým nábytkem.

Zámek, který byl dlouho v bezútěšném stavu, se v posledních letech dočkal celé řady oprav.

Kostely ve Znojmě

close Gotický kůr a kostelní varhany chrámu sv. Mikuláše. info Zdroj: Jiří Pernica zoom_in Gotický kůr a kostelní varhany chrámu sv. Mikuláše.

Jedno z nejhezčích míst na jihu Moravy, údolí řeky Dyje, která se proplétá Znojmem, ukrývá kromě historických staveb i spoustu sakrálních památek. K návštěvě láká kostel svatého Mikuláše, kostel svatého Kříže nebo třeba Svatováclavská kaple.

Architektonickou procházku Znojmem lze spojit i s osvěžením. Z koupaliště v Louce je totiž krásný výhled na bývalý klášter premonstrátů.

Procházka do okolí Znojma

close Výlet na hardeggskou vyhlídku.A jakým pohledem se dnes s vámi rozloučíme je více než jasné. info Zdroj: Romana Bachelová zoom_in Výlet na hardeggskou vyhlídku.

Ráno nebo v dopoledním hodinách, kdy ještě neukazuje teploměr třicítky, lze vyrazit na výlet. Pěším návštěvníkům se přímo v Národním parku Podyjí nabízí celkem pětasedmdesát kilometrů značených turistických tras. K nejfrekventovanějším místům patří především trasa mezi obcí Čížov a hraničním přechodem Hardegg a východní okraj národního parku, včetně středověké vinice Šobes.

Kdo dává přednost kratší vycházce, může si projít Gránice, osvěžení najde U obří hlavy v Koželužské ulici nebo v restauraci Spálený mlýn. Ten se nachází uprostřed lesů, a přitom nedaleko od centra Znojma.


Nahrává se anketa ...