„Krále vín považujeme za jednu z významných přehlídek, a proto ji také obesíláme odpovídajícím způsobem. Letos soutěžíme s devíti vzorky," sdělil ředitel šatovského Znovínu Pavel Vajčner.

Jeden z největších vinařských producentů v regionu už jednou přehlídku ovládl. „V roce 2010 jsme získali celkové vítězství s Ryzlinkem rýnským, ledovým vínem ročníku 2010. Byl to pro nás velký úspěch a tohle konkrétní víno tím navíc začalo cestu k dalším důležitým oceněním," dodal Vajčner.

Podobně vážně bere soutěžení v Králi vín další z klíčových vinařských podniků, dobšický Lahofer. „Přihlásili jsme deset vzorků, a to výhradně z výtečného loňského ročníku 2011. Nechybí mezi nimi třeba Pálava ve výběru z hroznů, která již bodovala na řadě soutěží včetně zahraničních. Kromě toho jsme do soutěže přihlásili i všechny odrůdy vína v kategorii VOC, nebo také růžové Svatovavřinecké, které se urodilo v přívlastku pozdní sběr," vypočítal marketingový ředitel firmy Daniel Smola.

I dobšičtí vinaři chtějí navázat na úspěchy z minulých let. „V roce 2009 si naše vinařství odvezlo pět diplomů, o rok později tři a v loňském roce znovu pět diplomů za jedny z nejlépe hodnocených vín v jednotlivých odrůdách," vypočítal Smola.

Degustátoři dostanou na stůl i desítku vzorků z hnanické firmy Vinice Hnanice. „Soutěž je pro nás zajímavým srovnáním kvality mezi zúčastněnými firmami. Úspěchy, kterých případně dosáhneme, můžeme zúročit v marketingu. Pokud jde o Krále vín, máme už na co navazovat. Blýskl se například náš Sauvignon 2009, výběr z hroznů," uvedl ředitel Evžen Kašpárek.

Dobšický vinař Jiří Hort má v letošním hodnocení pět vzorků, včetně dvou růžových vín, na která se specializuje. „Poslal jsem letos všechna tři VOC vína a růžová Pinot Noir rosé 2011 pozdní sběr a Zweigeltrebe rosé 2011," sdělil Hort. Král vín je podle něj přehlídkou, která si mezi vinaři získává renomé. „Je to především kvůli zcela transparentnímu hodnocení. Vše se zpracovává pomocí počítačů a jasné výsledky jsou ihned dostupné," dodal.

Podle hlavního organizátora soutěže Branka Černého Král vín nabývá na významu. „Těší nás, že vedle pravidelných účastníků jsme i letos mohli přivítat vinařství, která se do soutěže zapojí poprvé. Celkem letos vinaři dodali téměř devět set vzorků. Nejvíce obsazenou je kategorie sedm do sedmdesáti gramů, kde letos soutěží tři sta devadesát vín. Červených vín se sešlo stošestadevadesát, bílých suchých je sto sedmdesát a růžových sedmdesát," vypočítal Černý.

Barvy Znojemska hájí dvanáct firem. „Nechybí například Vinné sklepy Lechovice či Vinařství Trpělka, Oulehla a Plaček, jediným nováčkem je vinařství Hanzel z Miroslavi," dodal Černý.

Výsledky soutěže vinaři oznámí 24. srpna.