Zhruba čtvrt století chátrající areál převzali noví majitelé v zuboženém stavu. „Byla to džungle, v níž nebyly vidět ani hromady suti, které tu zůstaly po demolici některých budov po předchozích majitelích. Ze střechy hlavní budovy rostly břízy. Chtěli jsme ji zbourat, ale statik usoudil, že pokud obnovíme střechu, dá se stavba z šedesátých let zachránit. Tak jsme se do toho s manželem pustili,“ přiblížila Irena Boving z brněnské společnosti Sasandra, která se mimo jiné zabývá i správou nemovitostí.

Ke koupi objektu se pár rozhodl poté, co si kraj v blízkosti vranovské přehrady a Národního parku Podyjí projeli na kolech. „Jsme vášniví cyklisté a okamžitě jsme si to tady zamilovali. Samotný Vratěnín i okolní přírodu s množstvím cyklostezek, mezi něž patří i evropská EuroVelo. Zdálo se nám to skvělé místo na zřízení kempu,“ dodala Boving.

Na klasickou kuchyni Milan Volf (na snímku) rezignoval, vsadil vlastní recepty, které vyrábí ve Food Trucku
Nesnášel vařit UHO, křupavé hranolky teď kouzlí ve Food tracku v Hrušovanech

Manžele neodradila ani nutnost úvěru, z něhož nyní rekonstrukci platí. Pohybuje se v řádech milionů korun. Zjara už pomocí techniky dělali terénní úpravy: Vykáceli náletové dřeviny, začali s rekonstrukcí budovy na penzion, hlavně pro rodiny s dětmi. „Od obce máme pronajatou travnatou plochu, na níž vznikne sportoviště. Plánujeme také pořádání svateb a akcí pro turisty z budoucího kempu. Chybět nebude půjčovna speciálních vozítek, která manžel vyrábí. Je to něco mezi autíčkem a elektrokolem. Chceme zajišťovat i vodácké plavby na Dyji,“ naznačila Boving.

Ubytování pro turisty chybí

Záměr nových majitelů jednoznačně vítá i starosta městyse Martin Kincl. „Ubytování pro turisty tu velmi chybí. Přitom lokalita vyloženě láká i k týdenní rekreaci pro celé rodiny. V blízkosti je vranovský zámek, přehrada a mnoho dalších zajímavých památek, včetně cyklotras vedoucích nádhernou přírodou a to až do Rakouska,“ podpořil nové využití někdejšího sídla pohraničníků starosta Vratěnína Kincl.

Nic proti nemají ani zástupci vojenské historie. „Za mě je to dobrý nápad, vzhledem k nedostatku podobných zařízení v okolí má šanci na úspěch. V současné době lidi pobyt v nedotčené přírodě láká. Nemusí se ze všeho dělat muzea,“ zvažoval Jaroslav Škrdla ze Spolku pohraniční historie, provozující v blízkosti obnovený bunkr.

Za šampiona Národní soutěže vín Znojemské podoblasti vybrali porotci Müller Thurgau ze Znovínu Znojmo.
FOTO: Pekelná Müllerka ze Znovínu je národní šampion oblasti

O historii místa ale jeho příznivci a pamětníci nepřijdou. „Už teď se za námi zastavují výletníci a mnozí z nich vzpomínají na roky vojenské služby, které tu strávili. Ukazují nám, kde měli postel a někteří nám poskytují i dobové fotografie. Plánujeme vytvořit místnost, v níž budou vystaveny třeba společně se záznamy z kroniky,“ poznamenala Irena Boving.

První turisté by se mohli v novém kempu ubytovat začátkem června příštího roku, noví provozovatelé plánují i slavnostní zahájení.