„Ve spolupráci s poysdorfskou organizací Weinviertel Tourismus jsme připravili program Ahoj ve Znojmě, Ahoj v Retzu, v jehož rámci pořádáme pro skupiny rakouských návštěvníků ve Znojmě. Díky spolupráci se znojemskou radnicí jsme do ní mohli zařadit také prohlídky pivovaru. Jsem velmi rád, že se nám společně podařilo udělat něco proto, abychom zajímavý areál více otevřeli, " popsal začátek nového programu Lukáš David šéf agentury, která prohlídky organizuje.

Za prospěšní oživení pivovaru označil iniciativu znojemský starosta Vlastimil Gabrhel. „Víme, že nalezení trvalého využití pivovaru bude nějakou dobu trvat. Chceme s ním ale soustavně pracovat a je pro nás důležitý i cestovní ruchu. Proto jsme zahájili spolupráci s Lukášem Davidem, který má v této oblasti bohaté zkušenosti, a schválili otevření pivovaru pro tyto skupinové prohlídky," uvedl starosta.

David upřesnil, že pivovar je zejména pro rakouské hosty obzvláště atraktivní zastávkou při prohlídce Znojma. „Rakouští turisté se při návštěvě Weinveirtelu rádi podívají i za hranice. Znojmo je pro logický a zajímavý cíl, ale zpravidla je příliš nenalákáme na víno, protože jsou zvyklí na ta svá. Naopak prohlídka pivovaru a třeba ochutnávka piv je pro ně hodně zajímavá," vysvětloval David s tím, že prohlídky s případnou ochutnávkou piva, kterou zajišťuje pivnice na Masarykově náměstí, agentura nyní pořádá pro objednané skupiny. „Těší mě, že již od počátku máme dobrou odezvu, na červen máme například nahlášeno kolem deseti skupin, převážně z Rakouska,"do­plnil David.

První měsíc provozu má za sebou také nové informační centrum sdružení VOC Znojmo ve Vlkově věži. Šéf sdružení František Koudela označil první výsledky za příjemné překvapení. „Množství a zájem návštěvníků předčil moje očekávání. Přicházejí si nejen pro informace o dění ve vinařských sklepích v regionu a kvůli ochutnávkám VOC vín či nabídce vinného baru, ale docela dobře jde i prodej lahvového vína," pochvaloval si Koudela s tím, že vedle turistů Vlkovu věž navštěvuje i mnoho Znojmáků.

Od června je až do závěru hlavní sezony jen návštěvnické centrum otevřené denně. „Posílili jsme patřičně personál. Naše centrum má za cíl podpořit turistický ruch ve městě a myslím, že se nám to od počátku daří. Máme dobrou odezvu od některých restaurací, dva hotely si naše centrum zařadily do balíčku služeb, které svým hostům nabízí či doporučují," dodal Koudela.

Dobrou zprávou pro turisty je i to, že ještě zhruba měsíc bude přístupná znojemská rotunda. Románskou ikonu města ve světě cestovního ruchu měly původně už během jara uzavřít práce na nutných opravách jejího okolí. „Do výběrového řízení na opravu okolí rotundy se přihlásil jediný zájemce, výběrové řízení proto musí město zrušit a vypsat znovu," vysvětlila již dříve mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.