Už jen týden chybí v kalendáři do konce letošních prázdnin. Školákům začínají smutnět oči, provozovatele turistických atrakcí a služeb čeká první bilancování. Počáteční měsíce fungování si budou moci odškrtnout i úplné novinky.

Srovnat letošní sezonu s předchozími nemůže Jan Drozd, který teprve prvního června otevřel na Koželužské ulici ve Znojmě Muzeum motorismu.
„Jsem spokojen. Přestože nemám přesná čísla, řekl bych, že se to pěkně rozbíhá,“ shrnul Drozd, který celé muzeum vybudoval prakticky sám, jen s manželkou a svými přáteli. Drtivá většina exponátů patří do jeho soukromé sbírky.

„Přes léto jsem počet exponátů ještě rozšířil. Venku třeba stojí velký parní stroj, uvnitř mám nové motorky, smaltované cedule, plechovky, benzínovou pumpu a nyní se chystám na převoz stacionárního motoru, který poháněl mlýn. Máme nové webové stránky, zviditelňujeme se i pomocí letáčků v turistických infocentrech,“ doplnil majitel muzea.

S premiérou provozu jediného bio koupaliště na Znojemsku je spokojený i starosta Bantic René Remeš.

„Zájem ze strany návštěvníků byl velký, jen počasí nám moc nepřálo. Tento rok byl vlastně zkušební provoz. Zjistili jsme, co je ještě potřeba udělat a na příští rok chystáme pro návštěvníky zajímavé novinky,“ řekl Remeš.

Nově je lidem přístupná i Vlkova věž na Kollárově ulici. „Návštěvnost nebyla enormně velká, ale, na druhou stranu, věž nezela prázdnotou. Do konce září vystavujeme Velislavovu bibli, během podzimu a zimy budeme vystavovat staré herbáře,“ uvedl pronajímatel věže Milan Trojan.

Společně s otevřením věže začalo Znojmo distribuovat takzvanou City Card. Karta, která stojí sto osmdesát korun, umožní svému majiteli vstup do sedmi památkových objektů. „Nákupem karty turisté ušetří na vstupném a ještě díky ní mohou zadarmo jezdit centrumbusem,“ řekl před časem místostarosta Marian Keremidský.

Právě o speciální autobus, pendlující mezi nádražími, parkovišti a centrem města, není ale zatím příliš velký zájem. Podle řidičů, kteří autobus řídí, málokdy sedí v autobusu více než pět lidí. „Každý měsíc roste zájem o centrumbus asi o pětadvacet procent,“ nastínila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Střízlivě hodnotí fungování nového cyklocentra zástupce Cykloklubu Kučera Čestmír Vala. Informační místo a servis je v Radniční věži k dispozici teprve první sezonu. „Otevřeli jsme prvního května. Největší zájem je o informace, které nabízíme v našem průvodci,“ uvedl Vala.

Cyklistické infocentrum navštívily podle Valy tisíce lidí. Kvůli hostům vyhlídky věže nelze přesně určit, zda šlo o běžné turisty či cyklisty.

Novinkou letošní sezony je i zpřístupnění prostor Městského divadla ve Znojmě. „Během festivalu Hudba Znojmo jsme měli určené pravidelné hodiny prohlídek. Teď je to spíš o tom, že se nahlásí skupina a podle zájmu se provází,“ vysvětlil ředitel Znojemské Besedy Oto Mašek. Podle jeho slov nepatří prohlídka divadla k typické nabídce pro turisty. „ Ve Znojmě byl o prohlídky velký zájem. Divadlo je jedním z objektů, které zvýhodňuje pohlednice City Card. Ta je ještě v plenkách, ale lidé si na ni začínají zvykat,“ dodal Mašek.

Podle Pavla Kováříka z agentury In Puncto, která pro Znojmo zpracovávala analýzu cestovního ruchu, se v rostoucím zájmu o město projevuje spíše aktivita radnice, než jednotlivé novinky na mapě turistických zajímavostí regionu. „Osobně mám pocit, že začala fungovat mediální propagace ze strany vedení radnice, reklamní kampaň a podobně. Tyto střípky však začínají dohromady skládat mozaiku, která nakonec vytvoří komplex služeb a atrakcí,“ shrnul Kovařík.

Redaktoři Znojemského Deníku