Ministr vnitra, ministr životního prostředí, ministr financí. Trojice členů vlády si měsíc před volbami, v týdnu před Znojemským historickým vinobraním či přímo v době jeho konání, hledala a většinou i našla cestu na Znojemsko. Na slovní spojení Znojmo – víno – Vinobraní slyší vrcholní představitelé České republiky již dlouhé roky.

Prvním, kdo navštívil Znojmo, byl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vedení města v čele s jeho spolustraníkem starostou Vlastimilem Gabrhelem jej přivítalo v pondělí. „Ministr přijel do Znojma na pracovní návštěvu. Navštívil mimo jiné zdejší hasiče a policisty, se kterými diskutoval nejen o jejich potřebách, ale také o projektu na výstavbu nové hasičské stanice," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Ministr mimo jiné přislíbil peníze na stavbu nové základny pro znojemské hasiče. „Současná hasičská stanice ve Znojmě už nevyhovuje. Nová stanice by měla být otevřena do dvou let a stát sto milionů korun. Peníze půjdou hlavně ze státního rozpočtu, přispěje ale i kraj a město," řekl ministr Chovanec.

Šéf silového resortu se zajímal i o bezpečnostní situaci ve Znojmě a byl přímo u ubytovny Dukla, místa se zvýšenou kriminalitou. Na klid ve městě má dohlížet devět nových policistů. Na společné tiskové konferenci s ministrem to přislíbil šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Do Národního parku Podyjí se den po ministrovi vnitra přijel podívat jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec, který měl pracovní cestu po regionu. „Otevřel u nás novou vyhlídku Devět mlýnů. Turisticky atraktivní místo umožní návštěvníkům výhled na stejnojmennou lokalitu v údolí Dyje a známou vinici Šobes. Ministr také slavnostně spustil nového mobilního průvodce Podyjím," informoval mluvčí parku David Grossmann.

Další ministr za hnutí ANO měl do Znojma přijet pozítří, v druhý den Znojemského historického vinobraní. „V sobotu měl do Znojma přijet ministr financí Andrej Babiš. Musel však změnit program a do Znojma nepřijede," sdělil ve středu odpoledne předseda oblastní organizace hnutí David Štolpa.

Podle znojemského politiloga Jaromíra Příkazského jde v případě těchto návštěv ministrů o jasnou předvolební kampaň. „Je to pochopitelné. Na celostátní úrovni už kampaně začaly. Znojmo patří k větším městům a je logické, že se sem občas někdo podívá," nastínil Příkazský.

Větší počet ministrů za hnutí ANO (třetí z nich, ministr dopravy Prachař byl ve Znojmě v srpnu - pozn. red.) má podle politologa také své důvody. „O tomto hnutí nebylo dosud ve Znojmě prakticky slyšet. Startuje ve městě svoji politickou kariéru a proto hned dva ministři tohoto hnutí v jednom týdnu," myslí si Příkazský.

Jak dodal, popularita politiků hnutí ANO je v zemi poměrně vysoká. „Proto je logické, že toho ministři chtějí využít," dodal politolog.

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) jednal s vedením města o obchvatu Lechovic a části obchvatu Znojma. Ministr podotkl, že společným úkolem je z dosavadní osamocené části první stavby udělat součást dopravní infrastruktury. „Dohodli jsme se, že k vykoupení potřebných pozemků pro stavbu obchvatu sestavíme s krajem skupinu, která by měla všechno posunout tak, abychom z bruslařské dráhy udělali náležitou součást silniční sítě," řekl ministr Prachař.

Pátý ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) se ve Znojmě ukázal v souvislosti s modernizací nemocnice. „Evropská unie přijala směrnici, která ukládá členským zemím volný pohyb pacientů bez ohledu na hranice. Znojemská nemocnice může ukázat cestu jiným nemocnicím v příhraničí, které mohou nabídnout své služby pacientům za hranicemi," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.