Před více než týdnem vichřice Emma a teď teploty nad deset stupňů Celsia. Pro lesáky, kteří musí bojovat s týden starými následky vichřice Emma, nepříliš šťastná kombinace.

„Vichřice nám poničila asi tři tisíce kubíků dřeva, které teď musíme rychle zpracovat a vytahat z lesa. Hrozí totiž nebezpečí rozšíření kůrovce. Nynější teplé počasí může způsobit jeho dřívější vyrojení a množení,“ řekl ředitel znojemských městských lesů František Vrba.

Zaměstnanci znojemských městských lesů tak v pondělí začali polomy intenzivně likvidovat. „Zákon nám nařizuje, že bychom to měli stihnout do konce května. Já bych to ale měl rád hotové raději o měsíc dříve,“ doplnil Vrba.

Poloviční Kyrill

Téměř dvojnásobnou škodu než loňský Kyrill způsobila vichřice Emma ve státních Lesích ČR na Znojemsku. „Kyrill polámal asi šest a půl tisíce kubíků dřeva, po Emmě jsme napočítali jedenáct tisíc kubíků. Padat ještě budou i stromy jen částečně vyvrácené, nebo jinak větrem poškozené,“ uvedl zástupce znojemského lesního správce Zdeněk Psota.

Výše škody nelze podle něj přesně stanovit. „I polámané dřevo samozřejmě prodáme. Dá se ale očekávat, že po polomech půjde cena dřeva dolů. Navíc byly často poškozeny nejcennější části stromů, které vítr rozštípl. Padaly hlavně jehličnany, a to v revírech Kravsko, Uherčice, Lančov a Višňové,“ sdělil Psota.

Nejen lesáci ale pracují na odstranění škod po Emmě. Do terénu museli i silničáři. „Na Znojemsku způsobila vichřice škody asi za šest set tisíc korun. Z toho sto tisíc byly škody na silnicích první třídy, ostatní na dvojkách a trojkách. Nejčastěji šlo o vyvrácené značky, výjezdy ke spadlým stromům, nebo poničená svodidla,“ sdělil vedoucí znojemské oblastní Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.

Sčítají i pojišťovny

Česká pojišťovna eviduje v celé republice přes čtrnáct tisíc případů. Znojemsko je s více než čtyřmi sty škodními událostmi třetí nejhorší na jižní Moravě. „Předběžně odhadovaná škoda na Znojemsku je několik milionů korun. Konkrétnější informace však budeme mít až po prohlédnutí a spočítání všech škod,“ uvedl mluvčí Václav Bálek.