Hygienici ale s Hrušovany nejsou ještě zcela hotoví. „Případ bude mít dohru ve správním řízení, které povede naše právní oddělení. Jeho výsledky samozřejmě nelze předjímat, obecně platí, že za každé porušení předpisů hrozí sankce," řekl šéf oddělení obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v brně Miroslav Staněk.

Městský vodovod také nejspíš zůstane pod pečlivějším dozorem. „Zvýšený provozní dohled a častější odběry vody ke kontrole zpravidla patří k opatřením, na nichž se s provozovateli vodovodů po různých problémech dohodneme," dodal Staněk. Hygienici nemusí vždy sami podnikat mimořádné kontroly, mají totiž přístup k výsledkům testů zadávaných i správci vodovodů.

Předběžná zjištění nasvědčují tomu, že larvy komárů do vodovodu pronikly v úpravně vody, možná kvůli stavebním pracím na její modernizaci. „Je zřejmé, že komáři museli někam nalétnout, naklást do vody vajíčka a z nich se vylíhly larvy, které pronikly do vodovodu. Okolnosti nasvědčují tomu, že se tak mohl stát právě v úpravně," podotkl Staněk.

Správci vodovodu pro jistotu vyčistili, co mohli. „Již o uplynulém víkendu jsme přechlorovali hlavní vodovodní řad. Během týdne jsme pak čistili a dezinfikovali oba zemní vodojemy i věžový," vypočítal městský vodohospodář Karel Benesch.

Město bude vodovod dál důkladně dohlížet. „Uděláme, co je potřeba, aby se takové věci neopakovaly. Až bude vše hotovo lidem ve zpravodaji vysvětlíme, co se stalo a jak. Do dvou měsíců má být hotová nová úpravna vody, poté už by se nic takového nemělo opakovat," sdělil starosta Hrušovan Miroslav Miloš.

O snížení vodného starosta ale příliš neuvažuje. „V pondělí máme jednání městské rady, uvidíme k čemu dojdeme, příliš to ale nepředpokládám," podotkl Miloš.