Trojice mužů si u znojemského soudu vyslechla verdikt. Podle předsedy senátu Jaromíra Kapinuse z důkazů vyplynulo, že se muži týrání v Hraběticích dopustili. „Na kamerových záznamech jsou zřetelně poznat všichni tři obžalovaní. Poznali je i svědci. Je také nepochybné, že chování mužů popsané v obžalobě odpovídá zjištěním u soudu,“ sdělil při odůvodnění trestů.

Nahrávky pořídili aktivisté. Na videu bylo jasně vidět, jak při muži surově bijí a kopou do zvířat dovezených na jatka, popohánějí je elektrošoky a krutě se jim posmívají.

Zdroj: Youtube

Jakub K. ze soudní síně odešel se souhrnným trestem odnětí svobody na tři roky ve vězení s ostrahou, soud mu zrušil poslední dva rozsudky, kvůli kterým byl právě ve vězení. Karel Ch. dostal trest ve výši dva a půl roku podmíněně s tříletým odkladem a Martinu S. uložil soud peněžitý trest ve výši pětačtyřicet tisíc korun.

Katrin Vorreiterová, koordinátorka pro Českou republiku světového hnutí Animal Save Movement.
Bojovnice za práva zvířat: Záběry z Hrabětic? Chuť na řízek člověka přejde

Pro ministra zemědělství je podle jeho slov ochrana zvířat důležitá. „V České republice máme vysoký stupeň ochrany zvířat proti týrání a dodržování všech pravidel kontrolují veterinární inspektoři. Prioritou je i nadále zlepšovat ochranu zvířat. Novela posílí dohled nad zacházením se zvířaty a zároveň minimalizuje rizika excesů, ke kterým v minulosti docházelo,“ informoval ministr zemědělství Marek Výborný.

Výjimka pro drůbež

Povinnost vybavit jatka kamerovým systémem platí v případě, že se na jatkách vyskytují živá zvířata a vztahují se na prostory pro vykládku a pro přehánění zvířat. Netýká se jatek určených pro porážení drůbeže nebo dalších drobných zvířat. „Provozy drůbežích porážek jsou v České republice vybaveny moderními technologiemi nakládky, přepravy a vykládky drůbeže. Často je zde minimální podíl lidské práce při manipulaci s jatečnou drůbeží,“ informoval tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Drůbež. Ilustrační snímek.Drůbež. Ilustrační snímek.Zdroj: Pixabay.com

Reakce aktivistů

Výzvu určenou ministrovi zemědělství, která poukazuje na nutnou změnu zákona, nyní šíří ochránci zvířat z neziskové organizace Zvířata nejíme. Zveřejnili zároveň video z provozu, který je určený právě k utracení drůběže. Redakce upozorňuje, že záběry jsou drastické.

Zdroj: Youtube

Po oznámení, že porážka drůbeže pod kamerami nebude, vydali ochránci zvířat na sociálních sítích prohlášení. Poukazovali na to, že i zvířata menšího vzrůstu mají právo na ochranu a slušné zacházení.

„Navrhovaný zákon za zavedení kamerových systémů na jatkách v České republice nemyslí na kuřata, slepice, králíky ani kachny. Těch se z nějakého důvodu netýká, jakoby jejich menší vzrůst a zabíjení po miliónech mělo být před veřejností skryto,“ poukázali. Doplnili, že zejména zabíjení kuřat provází utrpení a není pravda, že je proces zbavený lidského faktoru.

Riziko pokut

Provozovatel, který se nyní chystá otevřít nová jatka, už musí na kamery myslet před jejich otevřením. „Nově vybudované provozy budou muset mít kamery instalovány již od zahájení činnosti. Stávajícím jatkám dává novela čas do začátku roku 2026,“ řekl ministr Výborný.

Nedávný protest spolku Zvířata nejíme, který vedl k uzavření provozu v Hraběticích na Znojemsku.
Upozornili na kruté zacházení se zvířaty: hrabětická jatka provozovatel zavřel

Kdo kamery nepořídí, vystaví se riziku pokuty ve výši 200 tisíc korun. „Pokud by na jatkách docházelo k týrání zvířat, porušení zákona řeší jiné ustanovení a pokuty jsou v takovém případě až ve výši tří milionů korun,“ poukázal Bílý.

Veterinární zákon a konec byrokracie

Jak doplnil, novela zákona na ochranu zvířat proti týrání je součástí návrhu novely veterinárního zákona. Úprava přinese i byrokratické ulehčení. Při vydávání vnitrostátních osvědčení k přemístění hospodářských zvířat už nebude nutné papírové veterinární osvědčení, postačí elektronická forma.

Ptačí chřipka. Ilustrační snímek z likvidace drůbeže. Moravský Krumlov  roku 2017.
Ptačí chřipka na Znojemsku. Veterinární správa ji nově odhalila v Tavíkovicích

Změny budou i u kompenzací při likvidaci nebezpečných nákaz v chovech. Dosud se hradila dezinfekce chovu ze státního rozpočtu celá, nyní stát zaplatí dezinfekci předběžnou, která je nutná k rychlé a bezpečné likvidaci nákazy.