Jakub K., jediný z obžalovaných, který se k soudu dostavil, se k vině přiznal a prohlásil, že souhlasí s důkazy i s možným trestem. „Záznamů je až moc a není dál co řešit,“ odpověděl na otázku, zda chce na svou obhajobu něco dodat.

Do soudní síně ho přivedl policejní doprovod, v současné době si odpykává trest, který se čtvrtečním soudem nesouvisí. Několikrát byl trestán i v minulosti.

Další dva pachatelé, Karel Ch. a Martin S., svoji vinu popřeli a požádali, aby se líčení konalo bez jejich přítomnosti. Soud jim vyhověl.

Surové zacházení, bití a kopání. Aktivisty vyburcovalo kruté zacházení se zvířaty na jatkách v Hraběticích na Znojemsku.
Protest aktivistů v Hraběticích: zveřejnili i brutální video z jatek. Podívejte

Čtení obžaloby se ujal státní zástupce Pavel Toufar. „Při své pracovní činnosti surovým a trýznivým způsobem zacházel se zvířaty, a to s jedinci prasete domácího," zaznělo u obžaloby všech tří mužů. V případě K. a Ch. se jednalo i o tura domácího.

Na žádost obhájkyň mužů pustil soudce i záznamy chování obžalovaných. Na nahrávkách zaznělo nejen kvičení dobytka, ale i posměšky, ponižování a sprosté nadávky zaměstnanců. Ze záběrů jde vidět, jak muži zvířata bili, kopali do nich a popoháněli je elektrošoky. Tahali je za uši i ocasy a pokud nemohlo zvíře chodit, odtáhli je lanem.

Týrání na jatkách v Hraběticích řeší Okresní soud ve Znojmě. Na problematiku upozornili ještě před jednáním aktivisté.Týrání na jatkách v Hraběticích řeší Okresní soud ve Znojmě. Na problematiku upozornili ještě před jednáním aktivisté.Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Soudce předvolal tři svědky, žádný z nich ale týrání nezaznamenal. „Je to nebezpečná práce, není pro každého. Zvíře je při převozu a v jiném prostředí ve stresu, může zaútočit. Ti chlapi byli vlastně v permanentním ohrožení. Že bych ale viděla nějaké týraní nebo že by dobytek trpěl, to nemůžu říct,“ uvedla svědkyně.

Další svědek promluvil o incidentu se zraněnou krávou, které přivázali za nohu k navijáku, aby ji mohli vtáhnout do prostoru jatek. „Pravděpodobně došlo k poranění krávy při přepravě a nemohla se postavit. Nějak jsme ji museli dostat z auta ven, Krnáč ji tímto způsobem vtáhl za nohu dovnitř na jatka,“ sdělil.

Chov skotu v Krasonicích.
VIDEO: Týrání zvířat v Krasonicích. Trestní oznámení zvažují i samotní chovatelé

Jedna svědkyně se z jednání omluvila, její výpověď je však pro obhájkyně dvou chybějících mužů důležitá. Jde o veterinářku a mohla by k případu přispět pohledem odborníka.

Jednání tak bylo odročeno na 18. dubna, začíná v osm hodin ráno. Po jejím výslechu bude nejspíše dotazování ukončeno a zazní závěrečné řeči.

Sazby, které mužům hrozí se různí. „Martinu S. hrozí odnětí svobody na šest měsíců až tři roky, zbylí dva pak mohou strávit za mřížemi dva roky až šest let,“ uvedl po skončení jednání státní zástupce Pavel Toufar.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Tři muže usvědčily nahrávky pořízené ochránci zvířat. Ti nechyběli ani na čtvrtečním soudu. Aktivisté tiše protestovali s transparenty před budovou Okresního soudu ve Znojmě a poté se zúčastnili i samotného jednání.