VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týraných žen v regionu neubývá

Znojemsko – Na pátek připadá Mezinárodní den odstranění násilí na ženách. Na časté případy týraných žen upozorňují i organizace ze Znojemska či policie.

25.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Osmatřicet případů bitých, nebo jinak týraných žen museli v letošním roce řešit pracovníci znojemské Charity a její organizace Tereza. Šest násilníků museli dokonce policisté vykázat ze společných domácností. Počet žen, které potřebují pomoc, se přitom výrazněji nesnižuje. I na to upozorňuje Mezinárodní den odstranění násilí na ženách, který připadá právě na pátek.

Nejčastější forma teroru se u nás děje doma za zavřenými dveřmi, kde ženy trpí domácím násilím od svých manželů. Právě týraným ženám ve Znojmě pomáhá organizace Tereza, pracující pod hlavičkou Charity.

„Jsme poradenským pracovištěm, které je schopno pomoci obětem v oblasti sociální, spolupracujeme s právníkem a psychologem,“ přiblížila základní body náplně činnosti vedoucí Terezy Radka Sovjáková.

Většina klientů Terezy jsou ženy. Jejich počet se nezvyšuje, ale ani nesnižuje. „Letos jsme řešili osmatřicet případů. Největší nárůst jsme měli v roce 2007, kdy se naše zařízení přestěhovalo z Hradiště na ulici Dolní Česká ve Znojmě. Klienti tu mají více anonymity, nikdo nemůže vědět, že se jdou svěřit s problémy s týráním,“ uvedla Sovjáková.

Pomoc od policie

Okamžitou pomoc ženám, které manžel týrá, je schopna zajistit policie. „V případech, kde je to potřeba, policisté přeruší okamžité fyzické násilí, rozbíjení předmětů, ohrožování dětí. Policie je oprávněna osobu agresora i zajistit a umístit do cely. Máme kontakty na speciální poradny, se kterými spolupracujeme a které se zabývají domácím násilím,“ informoval znojemský policejní mluvčí Jan Křepela.

Takzvané vykázání, kdy je agresor vykázán mimo bydliště maximálně na deset dní, uplatnila znojemská policie nejvíce v loni. „V roce 2009 jsme vykázali devět osob, v roce 2010 čtyřiadvacet a letos zatím šest,“ sdělil Křepela.

Domácí násilí má řadu forem. „Domácí násilí může začít fackou a končit kopáním. Ale může to také začít jen nadávkami, výhrůžkami, ponižováním a až pak přijde fyzické násilí. Ženám třeba dlouho trvalo, než si uvědomily, že existuje také sociální a ekonomické násilí. Nedostávaly od manžela peníze a musely odevzdávat svoji výplatu a pak dostaly jen omezený příděl peněz a musely vše prokazovat účtenkami. Muž ženě projíždí telefon, zakazuje styk s rodinou, s kamarády. Přesně jí odměřuje čas na nákup, na cestu do práce a z práce,“ vyjmenovává některé způsoby terorizování Sovjáková.

Pokud se nějaké ženě něco takového děj, cítí, že něco není v pořádku, neměla by to nechat být. „Mělo by to v ní vzbudit jakousi žárovečku alarmu a měla by reagovat,“ dodala Sovjáková.

Nejen týrané ženy

Domácí násilí se ale netýká jen žen. „Jsou i případy, že je žena vykázána za to, že opakovaně týrala svého muže. Nejsou jich ale desítky,“ prohlásil Křepela.

Znojemská charita se zabývá i dalším násilím na ženách, jako je prostituce nebo obchod s bílým masem, a to prostřednictvím zařízení Magdala.
„Máme terénní program. Chodíme po klubech a děláme prevenci pohlavních chorob, obchodu s lidmi, testování na HIV, na žloutenku, na syfilis. Děláme i poradenství, pokud žena chce odejít z prostituce. Pomáháme jí vrátit se do běžného života,“ shrnula činnost vedoucí znojemské Magdaly. Jana Kopečková.

Při své práci se setkávají s projevy hrubého násilí na ženách. „Někdy se nám svěří s tím, že na ně byl nějaký zákazník hrubý, nebo jim způsobil zranění. Jedna klientka nám říkala, že jí zákazník odvezl až někam do Rakouska, tam ji okradl, zbil ji a ona v roztrhaném oblečení stopovala, aby se dostala zpátky. Pro nás je to ojedinělý případ, ale těžko říct, jestli se toho děje víc. Nechávají si to pro sebe. Je to ale kolikrát na nich vidět – šrámy v obličeji, vylámané zuby,“ zmínila Kopečková.

Její zařízení řeší i obchodování s lidmi. „Pokud se žena stane obětí obchodu s lidmi, poskytujeme ji pomoc, kam se dál obrátit. Na Znojemsku je těchto případů minimálně. Určitě to tady je, ale ženy se s tím bojí svěřit,“ pronesla Kopečková.

Ženy musí čelit i mnoha jiným projevům násilí, jako je třeba znásilnění. Tyto případy řeší především policie a psychologové. Právě problém násilí na ženách vedl OSN k vyhlášení Mezinárodního dne odstranění násilí na ženách. A ten připadá na pátek. „Angažují se v něm muži i chlapci, staří i mladí, muzikanti, umělecké i sportovní celebrity, média i běžní občané,“ píše se na webových stránkách OSN.

Autor: Romana Holišová

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení