„První elektrárna a případně i ty další budou stát na kopci daleko od obce. Pro Bantice znamená jejich provoz také významný přínos. Z každé elektrárny získáme od firmy, která je provozuje dvě stě tisíc korun,“ řekl starosta Bantic René Remeš.
Pokud úřady dají dalším plánům firmy potřebné razítko, má obec pro pokračování projektu svou podmínku. „Chceme aby jedna z pěti či šesti dalších elektráren měla vyhlídkový koš. Podobné věci dělají například v Rakousku, kde je také pro obce snaží přímo se podílet na výstavbě díky velkorysejší dotační politice státu. To se u nás mění jen velmi pomalu,“ dodal starosta. Pro účely vyhlídek je nutné elektrárnu postavit s širším stožárem, kterým návštěvníci po točitých schodech stoupají do vyhlídkového koše. „Elektrárny stojí na nejvyšším místě v okolí, může proto nabídnout velmi zajímavou vyhlídku. Počítáme také s malým informačním centrem o větrné energii,“ dodal starosta.
Současně odmítl závěry studie nedávno zveřejněné znojemskou radnicí. Ta uvádí, že na Znojemsku elektrárny zhoršují venkovský krajinný ráz a že by jejich posuzování nemělo být jen věcí obcí, na jejichž katastru stojí. „Sám nejsem přívržencem toho, aby se elektráren stavěly lesy, nebo aby se stavěly v chráněných oblastech. Na druhé straně krajinný ráz víc a hůř ovlivňují jiné stavby. U Bantic rozhodně věrné elektrárny krajinu nepoškodí,“ shrnul starosta René Remeš.