Záměr postavit větrníky zveřejnily dva podnikatelské subjekty: polostátní energetický gigant ČEZ a místní soukromý podnikatel Aleš Pokorný. Jeho jméno už figuruje ve spojitosti s jednou, již postavenou větrnou elektrárnou na kopci Strašák u obce Tulešice. Montáž větrníku provedla koncem listopadu loňského roku německá specializovaná fir­ma.

Pokorný nyní plánuje v katastru obce Horní Dubňany postavit další pětici větrníků. ČEZ současně hodlá u Rešic postavit rovněž pět větrných elektráren. Podnikatel má představu, že by větrné elektrárny mohly vyrábět elektrickou energii do tří let.

„Původní záměr počítal s osmi větrníky, ale po přešetření situace jsme snížili plánovaný počet na pět větrníků v katastru Horních Dubňan. Protože by vlastně měly vzniknout dva větrné parky vedle sebe, můj a ČEZu, dostali jsme z kraje pokyn, posuzovat kumulativní vlivy a stavby na životní prostředí“ řekl Pokorný.

Výška věží elektráren je investorem navržena vzhledem k zasazení v terénu. „Dvě jsou o výšce sto pětadvacet metrů a další jsou o dvacet metrů nižší. Ty vyšší jsou posazeny v terénu níže a všechny by tedy měly dodržovat výšku jedné letové hladiny. Chtěli bychom, aby elektrárny začaly vyrábět energii v roce 2012 až 2013,“ nastínil podnikatel.

Určitou spolupráci při přípravě projektu potvrdil zástupce společnosti ČEZ.

„My si v podstatě s druhým podnikatelským subjektem, který má podobný záměr, nekonkurujeme,“ sdělil v narážce na Aleše Pokorného manažer komunikace ČEZ Martin Schreier.

Nyní odborníci posuzují, v rámci takzvané EIA, případný vliv stavby na životní prostředí. Souhlas obce už energetická společnost má. „Mělo by se jednat o stroje o výkonu dva až tři megawatty o výšce stožáru sto metrů. Rotor bude mít v průměru devadesát až sto metrů,“ upřesnil Schreier.

V regionu již funguje větrný park u Břežan a po jedné elektrárně u Bantic a Tulešic. Vleklý spor místních obyvatel, představitelů obcí a soukromého podnikatele, vnímají obyvatelé Vranovské Vsi a Pavlic.

Ani elektrárnu u Tulešic však nepřijali všichni obyvatelé s nadšením. Důkazem jsou například ohlasy v internetové diskusi na stránkách Znojemského deníku Rovnost.

„Na Krumlovsku je krajina lidem ukradená, všechno posuzují v měřítku JE Dukovany. A rešickou vrtuli půjde vidět až ze Znojma. Jizva na tváři naší krajiny,“ napsal třeba čtenář s přezdívkou Venca.

„Měli jsme zájem s manželem koupit v Rešicích nemovitost. Když jsme uviděli to příšerné monstrum, otočili jsme auto a hleděli, abychom byli co nejdříve pryč,“ napsala čtenářka Nada.